PROGRAM

Nordic meeting on Development, Stem Cells and Regenration 2020

 

Day 1 - Wed­nes­day Oc­to­ber 14th, 2020
 

Time zone is EEST/Helsinki

11:00-11:10 Opening remarks - Pekka Katajisto (Finnish Society for Developmental Biology)

11:10 – 11:55 EMBO Keynote lecture: Elly Tanaka (IMP Austria) - Limb regeneration as a system to understand growth, scaling and patterning
Chair: Pekka Katajisto

12:00 – 16:00 Session 1 –Genome regulation and patterning
Chairs: Satu Kuure, Claudio Cantù
12:00 – 12:25 Markus Affolter (Biozentrum, University of Basel) - How to build a vascular network; live imaging and other approaches in the zebrafish help to get more insight
12:25 – 12:50 Elisabetta Ferretti (DanStem, University of Copenhagen) - HOX-PBX complexes generate the DNA context for WNT signaling response and the acquisition of the presomitic mesodermal fate
12:50 – 13:05 George Hunt (Stockholm University) - CBP maintains Polycomb chromatin occupancy and silencing competency

Lunch Break 13:10-14:30, Local Developmental Biology Society meetings (14:00-14:30)

14:30 – 14:55 Marja Mikkola (University of Helsinki) - Deconstructing the principles of mammary gland branching morphogenesis
14:55 – 15:10 Fredrik Lanner (Karolinska Institutet) - Essential amnion signals for primate primitive streak formation resolved by scRNA map and genomic targeting
15:10 – 15:25 Bhakti Vyas (InStem, India) - T-box factors govern patterning of mesoderm along the anterior-posterior axis
15:25 – 15:50 Francois Spitz (University of Chicago) -TBA

Flash talks 5x2min (no oral question time, questions to speakers via Slack)
1. Iris Unterweger (DanStem, University of Copenhagen) - Hepatic progenitor cell potential in embryonic lineage differentiation and organ growth
2. Simon Söderholm (Linköping University) - The developmental transcription factor TBX3 and the Wnt signaling player BCL9 co-occupy several regulatory regions, genome-wide, during mouse limb development
3. LiHe (Stockholm University) - Transcription factor PRDM16 is crucial for cell type specification in mammalian brain development
4. Kaska Koltowska (Uppsala University) - The RNA helicase Ddx21 controls Vegfc-driven developmental lymphangiogenesis by balancing endothelial cell ribosome biogenesis and p53- p21 signalling
5. Paula Miramón (Sars Centre, University of Bergen) - Potential adult stem cells give rise to booth germinal and somatic lineages in the sea anemone Nematostella Vectensis

Coffee Break 16:00-16:30

16:30 – 18:15 Session 2 –Stem cells and Regeneration
Chairs: Mattias Mannervik, Ulrika Marklund, Palle Serup
16:30 – 16:55 Maria Genander (Karolinska Institutet) - An ID1-bHLH transcription factor network regulates epidermal differentiation
16:55 – 17:10 Anamaria Balic (University of Helsinki) - Spatially constrained Ptch2-Gli1 signalling axis regulates stem cells and organ growth
17:10 – 17:25 Nalle Pentinmikko (University of Helsinki) - Cellular shape reinforces niche to stem cell signaling in the small intestine
17:25 – 17:40 Jette Lengefeld (MIT) - Cell size is a determinant of stem cell potential during aging
17:40 – 18:05 Ditte Andersen (University of Copenhagen) - Drosophila - a model for studying local and systemic responses to tissue injury

18:30 – 19:30 Meet the speakers session 1 (Elly Tanaka, Marja Mikkola-Emre Yaksi, Francois Spitz-Markus Affolter,  pre-registration required)

Day 2 - Thursday Oc­to­ber 15th, 2020
 

11:00-11:45 Keynote lecture Denis Duboule (EPFL Lausanne) - Long-range gene regulation at Hox loci in embryos and pseudo-embryos
Chair: Luiza Ghila

11:50 – 14:40 Session 3 –Mechanical regulation of morphogenesis
Chairs: Sara Wickström and Fabian Rentzsch
11:50 – 12:15 Carien Niessen (University of Cologne) - Adhesion and polarity signaling in shaping epithelial barriers
12:15 – 12:40 David Sprinzak (Tel Aviv University) - Shear forces drive precise patterning in the inner ear
12:40 – 12:55 Rashmi Priya (Max Planck for Heart and Lung Research) - Forces program cell fate to pattern the developing vertebrate heart

Coffee break 13:00-13:30

13:30 – 13:45 Michele Nava (University of Helsinki) - Heterochromatin remodeling and nuclear softening buffer the genome against mechanical strws-induced damage
13:45 – 14:00 Arthur Boutillon (Ecole Polytechnique France) - Pushing things into place: mechanical control of mesoderm migration during gastrulation
14:00 – 14:25 Jakub Sedzinski (DanStem, University of Copenhagen) - Actin based protrusions interact with tricellular junctions to guide single cell intercalation into mucociliary epithelium

Flash talks 5x2min (no oral question time, questions to speakers via Slack
1. Morgane Locker (University Paris-Saclay) - NADPH oxidase-dependent ROS signalling controls Xenopus retinal stem cell proliferative activity
2. Océane Tournière (Sars Centre, University of Bergen) - The role of NVPOU4 in the terminal differentiation of neural cells in Nematostella Vectensis
3. Tom Barsby (University of Helsinki) - Metabolic, Transcriptomic and Functional Comparisons of Human PSC-Derived Islet Endocrine Cells and Primary Human Islets
4. Mireille Khacho (University of Ottawa) - Mitochondrial shape changes regulate the quiescent state of adult stem cells
5. KyoungJae Won (University of Copenhagen) - Physically interacting cells followed sequencing for mouse embryonic development reveals cell contact dependent gene expression

14:40-16:00 Lunch break

14:45-15:45 Meet the speakers session 2 (Denis Duboule, Carien Niessen-Jakub Sedzinski, Maria Genander-David Sprinzak,  pre-registration required)

16:00 – 17:40 Session 4 –Developmental neurobiology
Chairs: Elke Ober, Henrik Boije
16:00 – 16:25 Emre Yaksi (Norwegian University of Science and Technology) - Sequential neurogenesis of functionally distinct neuronal clusters in habenula
16:25 – 16:40 Johan Holmberg (Karolinska Institutet) - The role of PRC2 mediated repression to maintain cellular identity and function in differentiated dopaminergic and serotonergic neurons
16:40 – 16:55 Cagri Cevrim (Institut de Génomique Fonctionnelle de Lyon) - Fidelity of regeneration and progenitors of sensory organs in crustacean limbs
16:55 – 17:10 Enric Llorens (Karolinska Institutet) - A latent lineage potential in resident neural stem cells enables spinal cord repair
17:10 – 17:35 Alex Schier (Biozentrum, University of Basel) - Morphogen gradient formation
17:40-18:00 Closing remarks: Elke Ober and Palle Serup