ITÄMEREN LAIVASTON ALUKSET TALVIKAUDELLA 1916 - 1917

Jari Eerola, Helsinki jari.eerola@helsinki.fi Etusivulle

NimiTyyppiRak.UppoumaAseistusNopeusMiehistöPäällikkö
Itämeren laivaston komentaja, vara-amiraali A. I. Nepenin
Itämeren laivaston esikuntapäällikkö, kontra-amiraali N. M. Grigorov
Kretshet (ex Polaris)esikuntalaiva89-9028444x7512,54/602. lk. kapteeni R. R. Mirbah
1. linjalaivaprikaati, vara-amiraali M. K. Bahirev
Petropavlovsk (Marat)linjalaiva09-142337012x305; 16x120; 2x76; TT2330/12001. lk. kapteeni M. A. Berens
Sevastopol (Parizhkaja Kommuna)linjalaiva09-142337012x305; 16x120; 2x76; TT2330/12001. lk. kapteeni P. P. Vladislavlev
Gangut (Oktjabrskaja Revoljutsija)linjalaiva09-142337012x305; 16x120; 2x76; TT2330/12001. lk. kapteeni P. P. Paletski
Poltavalinjalaiva09-142337012x305; 16x120; 2x76; TT2330/12001. lk. kapteeni S. V. Zarubajev
2. linjalaivaprikaati, kontra-amiraali A. K. Nebolsin
Andrei Pervozvannyilinjalaiva05-12174004x305; 14x203; 12x120; 4x47; TT1825/10001. lk. kapteeni G. O. Gadd
Imperator Pavel I (Respublika)linjalaiva04-10174004x305; 14x203; 12x120; 4x47; TT1825/10001. lk. kapteeni S. N. Dmitrijev
Tsesarevitsh (Grazhdanin)linjalaiva99-03131104x305; 12x152; 10x75; 4x47; 2x37; TT1825/8001. lk. kapteeni K. A. Tshoglokov
Slavalinjalaiva02-05140004x305; 12x152; 20x75; 4x47; TT1825/8001. lk. kapteeni P. M. Plen
1. risteilijäprikaati, kontra-amiraali V. K. Pilkin
Rurikristeilijä05-08151704x254; 8x203; 20x120; 4x47; TT2125/10001. lk. kapteeni V. I. Rudnev
Bajanristeilijä05-1178353x203; 12x152; 2x75; 2x47; TT21,520/6001. lk. kapteeni S. N. Timirev
Admiral Makarovristeilijä05-0878353x203; 12x152; 2x75; 2x47; TT21,520/6001. lk. kapteeni N. D. Tyrkov
Olegristeilijä01-04655016x130; 2x752120/5701. lk. kapteeni A. S. Polushkin
Bogatyrristeilijä99-02655016x130; 2x752120/5701. lk. kapteeni S. D. Koptev
2. risteilijäprikaati, 1. lk. kapteeni Pyshnov
Gromoboiristeilijä97-00113596x203; 20x152; TT20,122/8701. lk. kapteeni V. S. Vetsheslov
Rossija (General Aleksejev)risteilijä94-97121956x203; 14x152; 2x471922/8501. lk. kapteeni A. A. Shtshetinin
Auroraristeilijä97-03525014x152; 1x752018/5801. lk. kapteeni M. N. Nikolski
Dianaristeilijä97-01525010x130; 2x752018/5801. lk. kapteeni M. Ivanov
Hävittäjädivisioona, kontra-amiraali M. A. Kedrov
Novikhävittäjä10-1312604x102; 4xMG; TT377/1402. lk. kapteeni A. K. Pilkin
1. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni P. V. Vilken
Pobeditel (Volodarski)hävittäjä14-1515404x102; 1x37; 2xMG; TT357/1502. lk. kapteeni G. S. Pilsudski
Zabijaka (Uritski)hävittäjä14-1515404x102; 1x37; 2xMG; TT357/1502. lk. kapteeni A. M. Kosinski
Orfeihävittäjä14-1615404x102; 1x37; 2xMG; TT357/1502. lk. kapteeni D. N. Golitsyn
Gromhävittäjä14-1515404x102; 1x37; 2xMG; TT357/1502. lk. kapteeni D. D. Tyrtov
2. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni A. V. Razvozov
Kapitan Izylmetjev (Lenin)hävittäjä13-1615404x102; 1x37; 2xMG; TT357/1502. lk. kapteeni A. V. Dombrovski
Desna (Engels)hävittäjä14-1615404x102; 1x37; 2xMG; TT357/1502. lk. kapteeni A. G. Keizerling
Letunhävittäjä1515404x102; 1x37; 2xMG; TT357/1501. lk. kapteeni B. A. Vilkitski
Gavriil (siirretty 3. laivueeseen)hävittäjä13-1615404x102; 1x37; 2xMG; TT357/1502. lk. kapteeni P. O. Shishko
3. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni K. V. Shevelev
Izjaslav (ex Gromonosets; Karl Marx)hävittäjä13-1717605x102; 1x40; TT357/1502. lk. kapteeni Rudnev
Avtroil (Lennuk, Almirante Guise)hävittäjä13-1717605x102; 1x40; TT357/1502. lk. kapteeni D. I. Daragan
Konstantinhävittäjä13-1715404x102; 1x40; TT357/1502. lk. kapteeni P. P. Dello
Leitnant Iljin (Garibaldi, Trotski, Voikov, PKZ-52)hävittäjä1615404x102; 1x40; TT357/1502. lk. kapteeni Knorring
4. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni P. V. Gelmersen
Sibirski Strelok (Konstruktor)torpedohävittäjä05-066153x102; 2x47; TT255/1002. lk. kapteeni V. I. Zalesski
General Kondratenkotorpedohävittäjä05-066153x102; 2x47; TT255/1002. lk. kapteeni P. I. Krasheninnikov
Ohotniktorpedohävittäjä05-066153x102; 2x47; TT255/1001. lk. kapteeni P. V. Gelmersen
Pogranitshniktorpedohävittäjä05-076153x102; 2x47; TT255/1002. lk. kapteeni N. A. Tipolt
5. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni J. K. Stark
Emir Buharski (Jakov Sverdlov)torpedohävittäjä04-055702x102; 1x37; TT255/1002. lk. kapteeni V. G. Antonov
Finn (Karl Libknecht)torpedohävittäjä04-065702x102; 1x37; TT255/1002. lk. kapteeni V. V. Selitrennikov
Moskvitjanintorpedohävittäjä04-065702x102; 1x37; TT255/1002. lk. kapteeni A. A. Ryzhei
Vsadnik (Sladkov)torpedohävittäjä04-065702x102; 1x40; TT255/1002. lk. kapteeni S. I. Zelenyi
Gaidamaktorpedohävittäjä04-065702x102; 1x40; TT255/1002. lk. kapteeni S. S. Politovski
Amurets (Zheleznjakov)torpedohävittäjä04-075702x102; 1x40; TT255/1002. lk. kapteeni A. P. Jekimov
Ussuriets (Roshal)torpedohävittäjä04-075702x102; 1x40; TT255/1002. lk. kapteeni M. M. Polivanov
6. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni M. N. Aleambarov
Turkmenets Stavropolski (ex Truhmenets; Mirza Kutshuk, Altfater, Sovetski Dagestan)torpedohävittäjä04-055803x102; 1x40; TT255/902. lk. kapteeni P. E. Grjunevald
Kazanetstorpedohävittäjä04-065803x102; 1x40; TT255/902. lk. kapteeni Jakubovski
Steregushtshitorpedohävittäjä04-065803x102; 1x40; TT255/902. lk. kapteeni N. N. Azarjev
Strashnyitorpedohävittäjä04-065803x102; 1x40; TT255/902. lk. kapteeni von Rennerkampf
Donskoi Kazaktorpedohävittäjä05-065803x102; 1x40; TT255/902. lk. kapteeni N. A. Pini
Zabaikaletstorpedohävittäjä05-065803x102; 1x40; TT255/902. lk. kapteeni G. M. Rjumin
Ukraina (Karl Marks, Bakinski Rabotshi)torpedohävittäjä04-065803x102; 1x40; TT255/902. lk. kapteeni Kuzminski
Voiskovoi (Friedrih Engels, Markin)torpedohävittäjä04-055803x102; 1x40; TT255/902. lk. kapteeni M. G. Knjupfer
9. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni A. A. Ruzhek
Stroinyitorpedovene005-073802x75; 2xMG; TT254/902. lk. kapteeni Karpov
Storozhevoitorpedovene05-073802x75; 2xMG; TT254/90yliluutnantti I. N. Bilibin
Silnyitorpedovene05-073802x75; 2xMG; TT254/90yliluutnantti Markov
Razjashtshitorpedovene05-073802x75; 2xMG; TT254/90yliluutnantti N. A. Gelshert
Delnyitorpedovene05-083802x75; 2xMG; TT254/90----
Dejatelnyitorpedovene05-073802x75; 2xMG; TT254/90yliluutnantti A. D. Kira-Dinzhan
Dostoinyitorpedovene05-083802x75; 2xMG; TT254/90yliluutnantti Lapshin
Rastoropnyitorpedovene05-083802x75; 2xMG; TT254/90yliluutnantti Balas
Vidnyi (ex Sig)torpedovene00-053502x75; TT264/652. lk. kapteeni A. S. Pilipenko
Gromjashtshitorpedovene03-053502x75; TT264/652. lk. kapteeni M. A. Babitsyn
Hävittäjädivisioonan apualukset: kuljetus- ja korjaamoalukset Angara ja Kama; kuljetusalukset Borgo, Petshora, Oka, Suhona, Libava, Vodolei No. 1 ja Vodolei No. 2; sairaala-alus Lava, höyrylaiva Imperator Nikolai II ja moottorialus No. 2
Sukellusvenedivisioona, kontra-amiraali D. N. Verderevski
1. sukellusvenelaivue, 2. lk. kapteeni V. F. Dudkin
Barssukellusvene13-15650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/36yliluutnantti N. N. Iljinski
Veprsukellusvene13-15650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/36luutnantti Leman
Gepardsukellusvene13-15650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/36luutnantti Jakobson
Volk (Batrak, U-1)sukellusvene15-16650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/362. lk. kapteeni I. V. Messer
Jedinorogsukellusvene15-17650/7802x75; 1xMG; TT17/8,53/36luutnantti von Elsner
Zmeja (Proletari, U-2, B-6)sukellusvene15-17650/7801x57; 1x37; 1xMG; TT17/8,53/362. lk. kapteeni Zubarev
2. sukellusvenelaivue, 2. lk. kapteeni Valrond
Tigr (Kommunar, B-1)sukellusvene14-16650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/36yliluutnantti V. V. Sollogub
Lvitsasukellusvene14-16650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/36luutnantti Kragelski
Pantera (Komissar, B-2, PZS-1)sukellusvene14-16650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/362. lk. kapteeni G. M. Palitsyn
Kuguarsukellusvene14-16650/7802x75; 1xMG; TT17/8,53/36luutnantti Lagidze
3. sukellusvenelaivue, 2. lk. kapteeni Shidlovski; laivueeseen liitetty talvikaudella mm.
Rys (Bolshevik, B-3)sukellusvene14-16650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/36yliluutnantti Vvedenski
Jaguar (Krasnoflotets, B-4, PZS-4)sukellusvene14-17650/7801x57; 1x37; 1xMG; TT11/8,53/362. lk. kapteeni von Nerike
Leopard (Krasnoarmejets, U-3, B-7)sukellusvene14-17650/7802x75; 1xMG; TT11/8,53/36luutnantti Tihomirov
4. sukellusvenelaivue, 2. lk. kapteeni Arbenev
AG 11sukellusvene15-16360/4701x47; TT12/102/22luutnantti Maksimovitsh
AG 12sukellusvene15-16360/4701x47; TT12/102/22----
AG 13 (ex AG 16)sukellusvene15-16360/4701x47; TT12/102/22----
AG 14sukellusvene15-16360/4701x47; TT12/102/22yliluutnantti A. N. von Essen
AG 15sukellusvene15-16360/4701x47; TT12/102/22luutnantti M. M. Maksimovitsh
5. sukellusvenelaivue
Belugasukellusvene04-05105/1251x37; TT9,5/61/21luutnantti Diht
Peskarsukellusvene04-05105/1251x37; TT9,5/61/21----
Sterljardsukellusvene04-06105/1251x37; TT9,5/61/21----
Shtshukasukellusvene04-05105/1251x37; TT9,5/61/21----
Drakonsukellusvene06-11410/4801x47; 1x37; TT8,5/72/32----
Krokodilsukellusvene06-11410/4801x47; 1xMG; TT8,5/72/32yliluutnantti K. K. Stanjukovitsh
Kaimansukellusvene06-11410/4801x47; 1xMG; TT8,5/72/32luutnantti Pontikov
6. sukellusvenelaivue, 2 lk. kapteeni Brovtsyn
Makrelsukellusvene04-07140/1771x37; 1xMG; TT8,5/5,51/23yliluutnantti, V. A. Merkushev
Okunsukellusvene04-08140/1771x37; 1xMG; TT8,5/5,51/23yliluutnantti Popandopulo
Minogasukellusvene06-09122/1551x37; 1xMG; TT11/5,52/18luutnantti Ivanov
Graf Sheremetevsukellusvene04-07140/1771x37; 1xMG; TT8,5/5,51/23----
Kasatkasukellusvene04-07140/1771x37; 1xMG; TT8,5/5,51/23luutnantti V. Vasiljev
Sukellusvenedivisioonan apualukset: kuljetus- ja emäalukset Evropa, Tosno, Habarovsk, Oland ja Svjatitel Nikolai; kuljetus- ja pelastusalus Volhov sekä varikkoalus Alligator; yhteysalukset Konvoir, Periskop, Sputnik ja Ohranyi
Englantilaisten sukellusveneiden laivue
E-1 (ex D9)sukellusvene11-14660/800TT15/103/28kapteeniluutnantti A. Fenner
E-8sukellusvene11-14660/800TT15/103/28komentaja F. Goodhart
E-9sukellusvene12-15662/8072x76; TT15/103/28kapteeniluutnantti H. Vaughan-Jones
E-19sukellusvene12-15662/8072x76; TT15/103/28komentaja F. N. Cromie
Dvina (ex Pamjat Azova)emäalus86-8967434x7516,5--------
Turku-Ahvenanmaan linnoitetun alueen alusryhmä, kontra-amiraali M. P. Sablin
Turku-Ahvenanmaan linnoitetun alueen alusryhmä, esikuntapäällikkö, 1. lk. kapteeni V. N. Azarjev
7. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni, V. K. Kedrov
Vynoslivyi (Artemjev)torpedovene05-063502x75; 4x47; TT274/65yliluutnantti Tshirikov
Vnimatelnyitorpedovene05-063502x75; 4x47; TT274/652. lk. kapteeni V. D. Pogozhev
Inzhener-Mehanik Dmitrijev (Roshal)torpedovene05-063502x75; 4x47; TT274/65yliluutnantti M. V. Dombrovski
Inzhener-Mehanik Zverev (Zhemtshuzhnyi)torpedovene05-063502x75; 4x47; TT274/652. lk. kapteeni Vekman
Bditelnyitorpedovene05-063502x75; 4x47; TT274/65----
Vnushitelnyi (Martynov)torpedovene05-063502x75; 4x47; TT274/65yliluutnantti Makarov
Burnyitorpedovene05-063502x75; 4x47; TT274/65yliluutnantti T. E. Veigelin
Bojevoitorpedovene05-063502x75; 4x47; TT274/65yliluutnantti Zavadski
Tykkiveneet
Hrabryi (Krasnoje Znamjatykkivene94-9714705x130; 1x761412/1972. lk. kapteeni O. A Shtsherbatshev
Grozjashtshitykkivene89-9214924x152; 2x75; 3xMG1412/1602. lk. kapteeni K. D Ordovski-Tanajevski
Hivinets (Krasnaja Zvezda)tykkivene04-0613404x120; 2x471212/1652. lk. kapteeni Fittinghof
Bobr (Biber, Lembit)tykkivene06-088752x120; 4x751212/200----
Giljaktykkivene05-078752x120; 4x751212/2002. lk. kapteeni A. P. Buratshek
Ilmen (komennettuna; ex Prinzessin Sophie Charlotte, Rtsy; Preussen, Polaris, Sestoretsk)miinalaiva1215932x751210/1602. lk. kapteeni De Simon
Turku-Ahvenanmaan linnoitetun alueen alusryhmän apualukset: varikkoalus No. 3; yhteysalukset Roksana, No. 128 ja No. 129, Stvol sekä Dulo; kuljetusalukset Kivima ja Kimito; moottorialukset No. 3, No. 4 ja No. 7; vartioalukset Shashka, Palash; Pistolet, Tsapfa, Tumba, Pulja ja S.K. No.
Miinapuolustus, vara-amiraali A. M. Maksimov
Miinapuolustus, esikuntapäällikkö 1. lk. kapteeni A. P. Zelenyi
Tshaika (ex Regina)yhteysalus031300----125/902. lk. kapteeni G. A. Vilson
Astartayhteysalus99220----14----luutnantti Miklashevski
Vartioalusdivisioona, kontra-amiraali A. K. Veis
1. vartioaluslaivue, 1. lk. kapteeni A. O. Stark
Posadnik (Matti Kurki)yhteysalus91-934002x7518----N. Timofejev
Voevoda (Klas Horn)yhteysalus91-934002x7518----2. lk. kapteeni Pavlinov
Kondoryhteysalus04325 brt2x7514,5--------
Berkutyhteysalus03326 brt2x7514,5--------
Jastreb (ex Bore II; 16. Oktjabrja, T-49)yhteysalus00758 brt2x100124/502. lk. kapteeni A. S. Zelenyi
Kobtshikyhteysalus15-164502x105; 1x4015,33/40luutnantti Lvov
Korshun (Pioner, Tagul, BRN-38)yhteysalus15-164502x105; 1x4015,33/40luutnantti Unkovski
2. vartioaluslaivue, 2. lk. kapteeni M. F. Sinjavski
Barsuk (ex O-1)yhteysalus15-161681x75; 1x37113/30luutnantti Kandyba
Vydra (ex O-7)yhteysalus15-161681x75; 1x37113/30luutnantti Beklemishev
Kunitsa (ex O-2; Atarbekov)yhteysalus15-161681x75; 1x37113/30luutnantti Jefimov
Sobol (ex O-3)yhteysalus15-161681x75; 1x37113/30luutnantti von Gershelman
Gornostai (ex O-4)yhteysalus15-161681x75; 1x37113/30yliluutnantti Strahovitsh
Horek (ex O-6; Mogilevski)yhteysalus15-161681x75; 1x37113/30----
Laska (ex O-5)yhteysalus15-161681x75; 1x37113/30----
3. vartioaluslaivue
Kitoboi (ex Erris)raivaaja15310----10--------
Nevod (ex Carsten Bury)raivaaja15310----10----luutnantti Geidenreih
Namet (ex Mäy)raivaaja15310----10----luutnantti M. Ivanov
Garpun (ex Romashill)raivaaja15310----10--------
Jakor (ex Arboga III, Ragnvald, Aura; Aura II, Signe, Arneraivaaja93141 brt----------------
Vladimirjäänmurtaja------------------------
Voron (ex Ledokol No. 2)yhteysalus--------------------luutnantti Rimski-Korsakov
4. vartioaluslaivue
Sheksna (ex No. 20, Anastazija)verkonlaskija044501x47123/30luutnantti Petrov
Pripjatverkonlaskija143302x102; 1x7583/30yliluutnantti G. A. Aleksejev
Lovat (ex No. 3, Runo)verkonlaskija126001x7593/30yliluutnantti S. S. Kozlovski
Vytergakuljetusalus------------83/40----
8. hävittäjälaivue, 1. lk. kapteeni S. V. Mjasnov
Molodetskitorpedovene04-064052x75; 2xMG; TT264/65----
Krepkitorpedovene05-064052x75; 2xMG; TT264/652. lk. kapteeni V. V. Nilender
Legkitorpedovene04-064052x75; 2xMG; TT264/652. lk. kapteeni Rakin
Metkitorpedovene04-064052x75; 2xMG; TT264/65yliluutnantti P. G. v. Witt
Moshnyitorpedovene04-064052x75; 2xMG; TT264/652. lk. kapteeni Zubov
Lovkitorpedovene04-064052x75; 2xMG; TT264/652. lk. kapteeni Gadd
Iskusnyitorpedovene04-064052x75; 2xMG; TT264/652. lk. kapteeni V. N. Potemkin
Lihoitorpedovene04-064052x75; 2xMG; TT264/65luutnantti Tshaplin
Miinanlaskijaryhmä, 1. lk. kapteeni I. S. Denisov
Narova (ex General Admiral; 25. Oktjabrja)miinalaiva70-7546904x75; 2xMG1212/1301. lk. kapteeni Panasevitsh
Amur (No. 2)miinalaiva05-0929269x120; 4xMG1712/2202. lk. kapteeni A. V. Vitgeft
Volga (9. Janvarja)miinalaiva03-0517104x4713,510/1802. lk. kapteeni V. I. Sipailo
Uralmiinalaiva----24004x751110/1702. lk. kapteeni F. F. Gerken
Ilmen (poiskomennettuna; ex Prinzessin Sophie Charlotte, Rtsy; Preussen, Polaris, Sestoretsk)miinalaiva1215932x751210/1602. lk. kapteeni De Simon
Svir (ex Virgilia)miinalaiva1118002x751010/200yliluutnantti Dorogov
Msta (ex Russland)miinalaiva831955----84/80yliluutnantti V. N. Kotletsov
Lenamiinalaiva----24002x751210/1802. lk. kapteeni N. V. Tretjakov
Miinanlaskijaryhmän apualukset: varikkoalukset No. 2 ja No. 3 (poiskomennettuina) sekä No. 4 ja No. 9; proomut No. 44 ja 49; moottorialukset No. 1 ja No 8 sekä No. 2, No. 3, No. 4, No. 5, No. 6, No. 7 ja No. 9 (poiskomennettuina)
Raivaajadivisioona, kontra-amiraali P. P. Kitkin
1. raivaajaryhmä, 2. lk. kapteeni Maidel
1. raivaajalaivue, 2. lk. kapteeni Eiler
No. 212 (S6)torpedovene061503x47; TT293/30----
No. 213torpedovene061863x37; TT293/30----
No. 214torpedovene061502x47; TT293/30----
No. 215 (C1)torpedovene01-021502x47; TT293/30----
No. 216 (C2)torpedovene01-021502x47; TT293/30----
No. 217 (C3)torpedovene01-021502x47; TT293/30----
No. 218torpedovene01-021502x47; TT293/30----
No. 219 (C4)torpedovene041502x47; TT293/30luutnantti Dandre
No. 220torpedovene041502x47; TT293/30----
No. 222torpedovene02-031502x47; TT293/30----
2. raivaajalaivue, 2. lk. kapteeni V. A. v. Schwarz
Prytki (ex Sokol)torpedovene94-952402x75; 2xMG; TT273/40luutnantti Bok
Protshnyi (ex Jastreb)torpedovene98-003122x75; TT26,53/40luutnantti Popovski
Podvizhnyi (ex Albatros; S5)torpedovene98-002202x75; TT273/40----
Poslushnyi (ex Korshun; S3)torpedovene98-003122x75; TT26,53/40----
Prozorlivyi (ex Gagara; S2)torpedovene98-013122x75; TT26,53/40----
Retivyi (ex Filin)torpedovene99-012202x75; TT273/40----
Rezvyi (ex Voron; S4)torpedovene99-012202x75; TT273/40----
Rjanyi (ex Sova; S1)torpedovene99-012202x75; TT273/40luutnantti Stankevitsh
3. raivaalaivue, 2. lk. kapteeni B. M. Tshetveruhin
Fugasraivaaja09-121501x57; 1xMG11,53/30----
Zapal (Tuma, Indikator)raivaaja09-121501x57; 1xMG11,53/30----
Minrepraivaaja09-111501x57; 1xMG11,53/30----
Kapsjulraivaaja15-162001x75; 2xMG93/30----
Gruzraivaaja162001x75; 2xMG93/30----
Krambol (1. Maja)raivaaja15-162001x75; 2xMG93/30----
Shtshitraivaaja15-162481x75; 1x3793/30----
4. raivaajalaivue, 2. lk. kapteeni A. A. Ekenberg
No. 18 (ex Apostol Pjotr; Ristna)raivaaja064992x4713,53/30----
No. 19 (ex Apostol Pavel; Suurop)raivaaja065011x47133/30----
No. 22 (ex Aleksei)raivaaja----7502x47123/30----
No. 103raivaaja--------1x37183/25----
Planetaraivaaja--------2x47113/30----
Kometa (ex Ebba Munck; Endla, Kassari)raivaaja88322 brt----113/30----
Tsheka (ex No. 132)raivaaja94-9595,62x37; 1xMG173/25----
2. raivaajaryhmä, 1. lk. kapteeni S. V. Kovalevski
5. raivaajalaivue, 2 lk. kapteeni Shumov
No. 2 (ex von Döbeln)raivaaja1876669 brt----103/30----
No. 3raivaaja--------2x57113/30----
No. 4raivaaja--------1x5793/30----
No. 11 (ex Bolid, Fedra)raivaaja988002x478,53/30----
No. 23 (ex Vasa)raivaaja828002x47103/30----
6. raivaajalaivue, 2. lk. kapteeni A. P. Zotov
No. 7 (ex Vulkan)raivaaja047001x758,53/30----
No. 8 (ex Andromeda)raivaaja10700----8,53/30----
No. 9 (ex Ceres)raivaaja117002x7593/30----
No. 10 (ex Priamus)raivaaja117002x758,53/20----
No. 12 (ex Diana)raivaaja016002x758,53/30----
No. 24 (ex Adolf Age; Shtshit)raivaaja----150----93/30----
7. raivaajalaivue
No. 14 (ex Lebedjan; Fugas)raivaaja951402x47103/30----
No. 15 (ex Volsk; Provodnik)raivaaja95135 brt1x47133/30----
No. 16 (ex Gruzin)raivaaja----1401x4793/30----
No. 17 (ex Amerikanets)raivaaja----1401x4710,53/30----
8. raivaajalaivue
Iskraraivaaja12-134202x7511,649----
Plamja (Altair, Forel, T-891)raivaaja12-134202x7511,649----
Patron (Nalim, T-890)raivaaja12-134202x7511,649----
Ilja Murometsraivaaja103301x7512,53/30----
Alesha Popovitshraivaaja133501x7583/30----
Potok-Bogatyrraivaaja133701x75113/30----
Mikularaivaaja113001x75113/30----
Dobrynjaraivaaja113251x75113/30----
Svjatogorraivaaja114001x7511,83/30----
Raivaajadivisioonan apualukset: kuljetus- ja emäalukset Vzryv ja Prvodnik; sairaala-alus Nautilus; moottorialukset No. 6 ja No. 9 komennettuina

Vuoden 1917 alussa Itämeren laivaston vahvuus oli noin 99 550 miestä, joista upseereita oli 4 339, lääkäreitä ja virkamiehiä 1 000, erikoismestareita 1 245, täydennysmiehiä 10 341 sekä alipäällystöä ja miehistöä 82 625. Heistä noin 70 % palveli aluksilla. Aiemmin Pohjoisen-rintaman alaisuudessa toiminut Itämeren laivasto alistettiin vuoden 1916 alussa linnoituksineen ja muine rannikkopuolustusalueineen suoraan ylipäällikölle. Käytännössä se tarkoitti, että Itämeren laivaston komentaja rinnastettiin rintakomentajiin ja esim. vuoden 1916 lopussa hänen alaisuudessaan oli, laivaston henkilöstön lisäksi, noin 71 000 maavoimien sotilasta.

Kaikkiaan Itämeren laivastoon, sen koulutusyksiköihin ja apumuodostelmiin kuului noin 700 alusta. Sotalaivojen ohella siihen kuului mm. korjaamo-, sairaala-, tankki- ja rahtilaivoja sekä matkustaja-aluksia, joista osan Venäjän valtio hankki ostamalla varustamoilta, pakkoluovutuksina tai sotasaaliina. Laivaston käyttöön otetut alukset saattoivat saada myös uuden käyttötarkoituksen. Jäänmurtajaa voitiin käyttää esim. raivaajana. Alusten määrä vaihteli uusien alusten tullessa palvelukseen tai vanhojen poistuessa palveluksesta esim. miinaan ajon tai muun vaurioitumisen vuoksi.

Edellä lueteltujen alusten lisäksi esim. koulutustykistöosastoon kuuuluivat koululaivat "Imperator Aleksander II" ja "Pjotr Veliki"; Viaporin linnoituksen merivartiostoon mm. "Stokfors", "Voima" sekä jäänmurtajat "Sampo" ja "Tarmo"; Pietari Suuren merilinnoituksen merivartiostoon puolestaan kuuluivat esim. "Loviisa", "Kotka" sekä jäänmurtaja "Jermak". Itämeren laivaston viestipalvelun ilmailuosaston 1. merilento-ryhmän käytössä oli koululaiva tai oikeammin merilentokoneiden tukilaiva "Orlitsa".

Lyhenteet ja selitykset:

brt=bruttorekisteritonni; lk.=luokka; MG=machinegun; TT=torpedotubes

Aluksen nimi on mainittu talvikauden 1916 - 1917 tilanteen mukaan. Aluksen mahdollinen aikaisempi nimi on mainittu suluissa etuliitteen "ex" jälkeen. Puolipisteen ";" jälkeen on mainittu aluksen mahdolliset myöhemmät nimet.

Tiedot aluksista poikkeavat lähdejulkaisuissa hieman toisistaan. Julkaisuissa ei aina mainita onko esim. kyseessä normaaliuppouma vai uppouma bruttorekisteritonneissa, joskus ilmoitetaan suunnitelman mukainen uppouma ja joskus muutosten jälkeinen uppouma jne.


Alkuun Etusivulle Kotisivulle