Yliopiston etusivulle Suomeksi På svenska In English
Helsingin yliopisto Eurooppalainen huippuyliopisto
 

Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852

Etusivu > Henkilötiedot

Sisältö:

Muut matrikkelit:

Henkilötiedot

12.2.1824 Erik Napoleon Bonsdorff 13896. * Turussa (ruots. seurak.) 10.12.1805. Vht: kreikkalaisen kirjallisuuden professori, FM Johan Bonsdorff 10389 (yo 1788, † 1840) ja Erika Emerentia Wasz. Yksityistodistus s.d. Pääsykuulustelu 10.2.1824. Ylioppilas Turussa 12.2.1824. Viipurilaisen osakunnan jäsen 14.2.1824 14/2 1824 \ Erik Napoleon Bonsdorff \ 10/12 1805 \ Litt. Græcæ Professor \ Åbo \ Uttog Bet. d. 31/10 1831 för att bli Prest i Åbo Stift. Vihitty papiksi Turun hiippakunnassa 29.6.1833. — Pappina Korppoossa ja Vihdissä. Siuntion sijaiskirkkoherra 1836. Jokioisten, Ypäjän ja Humppilan kappalainen 1837 (virkaan 1841). Varapastori 1841. † Jokioisissa 16.7.1870.

Pso: 1836 Henriette Rotkirch († 1851).

Lanko: hovioikeudenneuvos Robert Engelbrekt Vilhelm Rotkirch 13026 (yo 1817, † 1882).

Yksityistod. antaja s.d.: Karl Gustaf Nykopp 12022.

Viittauksia: HYK ms., Viip. osak. matr. III #1875; HYKA, Album 1817–65 s. 110; HYKA TAA Ef, Ylioppilaiden kirjoittautumisasiakirjat v. 1824; TMA Turun tuomiokapituli, Papiksi vihityt 1752–1954. — V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 650 (CLXXV); S. Haltsonen (toim.), Viipurilaisen osakunnan nimikirja II 1793–1828 (1968) s. 285. — A. Bergholm, Sukukirja I (1892) s. 166 (Bonsdorff Taulu 17); O. I. Colliander, Suomen kirkon paimenmuisto I A–E. SKHST 8:2 (1918) #397; Sursillin suku (täyd. ja toim. E. Kojonen, 1971) #6333.

Lähdeviite

Yrjö Kotivuori, Ylioppilasmatrikkeli 1640–1852: Erik Napoleon Bonsdorff. Verkkojulkaisu 2005 <http://www.helsinki.fi/ylioppilasmatrikkeli/henkilo.php?id=13896>. Luettu 15.9.2014.

Ks. myös viittausohje.

Näytä / piilota lisätiedot

Tiedot Laguksen ja Carpelanin matrikkeleissa

Bonsdorff, Er. Napol. Viburg. p. 110,6 || Vib. 1875: 14.2.1824 [12.2]. Hans far (prof.) p. 678. Född 10.12.1805 i Åbo. Betyg 5.11.1831 till pvg (20.6.1833). Tjenstgj. i Vichtis och Sjundeå. Kpl i Jokkis 1837, tilltr. 1841. Vicepastor. Död 15.1.1870.

Lähde: V. Lagus, Studentmatrikel II (1892–95) s. 650.

Tallenna tiedot muistiin