Universitetets hemsida Suomeksi På svenska In English
Helsingfors universitet Helsingfors universitet
 

Karriärservice

Tjänster:

Kontaktuppgifter:


Besöksadress: (Universitetets huvudbyggnad)
Kundservice: Fabiansgatan 33, 1. våning, 00100 Helsingfors
Övrig verksamhet : universitetsgatan 2 F (entre via portgång)
PB 3, 00014 Helsingfors universitet
Telefon +358-(0)9-191 22125
E-post: urapalvelut(at)helsinki.fi

Nyblivna doktorer placerar sig till största delen inom den offentliga sektorn

Helsingfors universitet följer med hur dess doktorer placerar sig i arbetslivet. På våren 2008 färdigställdes en utredning om hur de doktorer som utexaminerades åren 2004 - 2005 från Helsingfors universitet har placerat sig i arbetslivet. I den utredning som karriär- och rekryteringstjänsten har låtit göra undersöks både sysselsättningssituationen vid utexamineringen och karriärens utveckling vid tidpunkten för enkäten 2007.

Sysselsättningssituationen och det nuvarande arbetet

Den offentliga sektorn är den vanligaste arbetsgivaren för nyblivna doktorer: Omkring tre fjärdedelar av de nya doktorerna var anställda av antingen ett universitet, staten eller en kommun.

Över 40 procent av dem som besvarade enkäten arbetade som forskare. Forskarnas antal var proportionellt större bland dem som var yngre än 39 år, medan största delen av de äldre arbetade som lärare. Omkring en fjärdedel av de svarande verkade i ledande uppgifter.

Doktorernas sysselsättning ser enligt utredningen tämligen bra ut. Arbetslösa bland de svarande var vid tidpunkten för enkäten endast 2,5 %. Om svårigheter i fråga om att placera sig på arbetsmarknaden vittnar ändå det faktum att de svarande som utvecklingsobjekt lyfte fram behovet av ett större arbetsgivarsamarbete. Samma sak uttryckte även förhoppningarna om att forskningsarbetet i högre grad borde vara tillämpat och praktiskt betonat samt att nätverksfärdigheterna borde förbättras.

Korrelationen mellan examen och arbete

Hälften av de svarande ansåg att doktorsexamen hade en positiv inverkan på arbetslivet. Lönen hade stigit, arbetsuppgifterna blev meningsfullare eller ställningen på arbetsmarknaden hade blivit starkare. En tredje del var ändå av annan åsikt.

Omkring 80 procent ansåg att arbetets svårighetsgrad motsvarade utbildningen. Något över hälften angav att doktorsexamen hade krävts för deras nuvarande arbete. Ett flertal av de svarande var nöjda med sin karriärutveckling och uppgav även att de i sitt arbete kunde utnyttja det de hade lärt sig. Doktorsexamen ansågs ha medfört i synnerhet innehållsmässig rikedom, forskningsfärdigheter och sakkunskap på det egna området. Något under hälften av de över 40 år gamla doktoranderna ansåg att temat för deras doktorsavhandling hade stärkt deras ställning som expert på arbetsmarknaden.

Fakta om utredningen

Enkäten besvarades av 462 doktorer. Svarsprocenten uppgick till 64,2 %.

Frågeformuläret har utvecklats i samarbete inom nätverket Aarresaari, gemensamt för karriär- och rekryteringstjänsterna vid vetenskaps- och konsthögskolorna. Enkäten genomfördes förutom vid Helsingfors universitet även vid åtta andra universitet.

Arja Haapakorpi & Paula Paasto 2007: Uppföljning av doktorernas karriär Hur de personer som avlagt doktorsexamen vid Helsingfors universitet åren 2004 - 2005 har placerat sig på arbetsmarknaden.

Utgivare: Helsingfors universitets karriär- och rekryteringstjänst

Aktuellt

(på finska)

Anmälningar och evenemang utanför universitetet

Nättjänster:

Samarbete: