The 20th Congress of IOSOT 1 - 6 August, 2010

Abstracts

Ms. Jutta Jokiranta, DTh
Congress Secretary
P.O. Box 4
FI−00014 University of Helsinki
E-mail: iosot-2010 AT helsinki.fi
phone: +358 9 191 24348

International Organization for the Study of the Old Testament (IOSOT)

pencil

IOSOT Short Papers on Tuesday

Ancient Near Eastern Evidence I (14:30–16:00),
Main Building Aud XIII

Chair: Martti Nissinen

Edgar Kellenberger (14:30–15:00): Disability-Studies zu den Tempel-Oblaten/Netinîm in Mesopotamien und Juda

Saana Svärd (15:00–15:30): Dedicated women of Neo-Assyrian temples

Monika Cornelia Müller
(15:30–16:00): The Household of the Queen and Queen Mother in Neo-Assyrian and Biblical Sources

16:00–16:30 Afternoon coffee break

Ancient Near Eastern Evidence II (16:30–18:30),
Porthania P674

Chair: Lester Grabbe

Joanna Töyräänvuori (16:30–17:00): An Iconographic Allusion to the Northwest Semitic Sea Deity Yamm from 8th century BC Jerusalem?

William Morrow (17:00–17:30): Tribute from Judah and the Transmission of Assyrian Propaganda

Jørn Varhaug (17:30–18:00): The Composition of Psalm 24:7–10 as a Pre-Assyrian Remnant and 2 Kings 16:8

Willem Boshoff
(18:00–18:30): Epigraphic sources and Israelite and Judean religion: Did the Histories of Israelite Religions and the Theologies of the Old Testament converge during the last two decades?

Archaeology (14:30–19:00), Main Building Hall 10

Chair: Stefan Münger

André Lemaire (14:30–15:00): Le « brûlement des os »: Amos 2:1 et 2 Rois 23:16.20 [MOVED TO 18:00]

Wolfgang Zwickel (15:00–15:30): The political situation at Iron Age I/IIA in the area around the Sea of Galilee

Tuula Tynjä (15:30-16:00): Commonly Unique! An Analysis of Space Use in Early Iron Tel Kinrot

16:00–16:30 Afternoon coffee break

Chair: Raz Kletter

Gershon Galil (16:30–17:00): The Qeiyafa inscription: Script, Language, Epic and History

Erik Eynikel (17:00–17:30): "Not a blacksmith could be found in the whole land of Israel, because the Philistines had said, "Otherwise the Hebrews will make swords or spears!" A reassesment of 1 Sam 13,19 in light from recent archaeology

Dominik Elkowicz (17:30–18:00): Die Stele von Betsaida

André Lemaire (18:00–18:30): Le « brûlement des os »: Amos 2:1 et 2 Rois 23:16.20

Shmuel Ahituv (18:30–19:00): The Kuntillet Ajrud inscriptions: Language and Religion in. Toward the Publication of the Kuntillet Ajrud Inscriptions

Biblical Law (14:00–16:00), Main Building Aud XII

Chair: Bernard Levinson

David P. Wright (14:00–14:30): Intertextuality in the Laws of Hammurabi, the Covenant Code, and Deuteronomy and the Date of the Covenant Code

Markus Zehndera (14:30–15:00): Differences in the Laws on Foreigners between the Biblical Law Collections

Yitzhak Brand (15:00–15:30): Judgment by the People: Popular Involvement in the Judicial Process

Sun-Jong Kim (15:30–16:00): The Identity of the Human Beneficiairies in the Sabbatical Year (Lev 25:6)

Deuteronomistic History (14:30–19:00), Porthania PII

Chair: Pekka Särkiö

Reinhard Achenbach (14:30–15:00): Post-Deuteronomistic Layers in Deut

Christoph Levin (15:00–15:30): Das synchronistische Exzerpt aus den Annalen der Könige von Israel und Juda

Nili Wazana (15:30–16:00): An Alternative Conquest Account in Joshua 13–19

16:00–16:30 Afternoon coffee break

Chair: Christoph Levin

Susanne Gillmayr-Bucher (16:30–17:00): Who Is Israel in the Book of Judges?

Jonathan Miles Robker (17:00–17:30): Satire and the King of Aram

Ronnie Goldstein (17:30–18:00): The History of the Deuteronomistic Sermon in 2 Kgs 17:7-23 – A New Approach

Pekka Särkiö (18:00–18:30): Was für einen Namen hat Batseba ihrem Sohn Salomo gegeben?

Benjamin Ziemer (18:30–19:00): Von Eli zu David: 1Sam 2:27–36 und der Skopus des Samuelbuches

Hebrew Language (14:00–14:30; followed by SADH session), Main Building Aud IX

Chair: Takamitsu Muraoka

Ellen van Wolde (14:00–14:30): Separation is Followed by Creation in Gen 1:1–3

Interdisciplinary Approaches (14:00–16:00),
Main Building Aud XIV

Chair: Carol A. Newsom

Heather A. McKay (14:00–14:30): Showing Respect through Deception: Nathan, Joab and Joseph

Maricel S. Ibita (14:30–15:00): Who, not What: Discerning the Presence of and Rereading the Role/s of Creation Community in the So-called rīv Micah 6:1–8

Svetlina Nikolova Todorova (15:00–15:30): The Composition and Structure in the Book of Ben Sira in the Oldest Slavonic Translation

Jaco Gericke (15:30–16:00): Imagining a Philosophical Approach to Ancient Israelite Religion: African Philosophy as a Possible Analogy

Persian/Hellenistic Period (14:00–16:00), Main Building Hall 6

Chair: Kai Peltonen

Ehud Ben Zvi (14:00–14:30): Remembering Abraham in the Late Persian/Early Hellenistic Period

Josef Tino (14:30–15:00): Chronicles versus the Enneateuch

John Jarick (15:00–15:30): Cross-examining Chronicles: Adventures in the Story-world of a Notionally Historical Narrative

Louis Jonker (15:30–16:00): The Chronicler Singing Psalms: Revisiting the Chronicler’s Ark Narrative in 1 Chronicles 15–16

Prophets (14:30–18:30), Porthania PIII

Chair: Magnar Kartveit

David Elgavish (14:30–15:00): On the Drought (Jer. 14:1–15:9): Structure and Significance

Ruth Fidler (15:00–15:30): Peril and Temple: The Foe from the North and Temple Ideology

Wilhelm J. Wessels (15:30-16:00): ‘So They Do not Profit This People at All’ (Jer 23:32): A Prophetic Critique

16:00–16:30 Afternoon coffee break

Chair: Roman Vielhauer

Eric Peels (16:30–17:00): ‘Against you, Daughter of Babylon!’ A Remarkable Example of Text-Reception in the Oracle of Jeremiah 50–51

Uta Schmidt (17:00–17:30): Zion and Servant: Two kinds of Future in Isa 49

C. L. Crouch (17:30–18:00): Adapting the Cosmological Tradition in Deutero-Isaiah

Elie Assis (18:00–18:30): The Function of Elijah in the Vision of Malachi

Textual Transmission & Canon (14:30–19:00),
Main Building Aud IV

Chair: Antti Laato

Robert Kawashima (14:30 –15:00): What is a Scribe?

Eugene Ulrich (15:00–15:30): The Overlap of Composition, Redaction, Transmission, and Reception of the Scriptural Texts

Hans Debel (15:30–16:00): ‘Rewritten Bible’, ‘Variant Literary Editions’ and ‘Original Texts’ – Exploring the Implications of a Pluriform Outlook on the Scriptural Text(s)

16:00–16:30 Afternoon coffee break

Chair: Anssi Voitila

Armin Lange (16:30–17:00): The Other Texts of Jeremiah: Quotations of and Allusions to the texts of Jeremiah in the Second Temple Period

Hanna Kilkkinen (17:00–17:30): Textual Growth of 2 Kgs 25:4–12

Francis Borchardt (17:30–18:00): What Does 2 Maccabees 2:13-14 Tell Us About the Canon?

Nocquet Dany (18:00–18:30): La place et l’importance des rédactions non judéennes dans le Pentateuque: Quelques réflexions

Andrew Fincke (18:30–19:00): The Relationship between Sixth Maccabees and Psalms of Solomon