__________________________

Flamma

__________________________

Flamma

__________________________

Twitter

@NorsuLaitos

facebook

Inhemsk litteratur

facebook

Nordica

facebook

Finsk-ugriska språk och kultur

facebook

Finska språket

facebook

Finska språket och kulturen

 

__________________________

 

 

Svensk översättning, personal


Undervisnings- och forskningspersonal

Andersen, Hadle Oftedal
FD, universitetslektor
rum C407 (Unionsgatan 40)
tfn 02941 239 89
e-post: hadle.andersen@helsinki.fi

Eggertsson, Reynir
FD, universitetslektor
rum C422 (Unionsgatan 40)
e-post: reynir.eggertsson@helsinki.fi

Franzon, Johan
FD, universitetslärare
rum C428 (Unionsgatan 40)
tfn 02941 231 56
e-post: johan.franzon@helsinki.fi

Hartama-Heinonen, Ritva
FD, universitetslektor, docent i översättningsvetenskap
rum C409 (Unionsgatan 40)
tfn 02941 400 56
e-post: ritva.hartama-heinonen@helsinki.fi

Kukkonen, Pirjo
FD, professor emerita
tfn +358 50 520 2346
e-post: pirjo.kukkonen@helsinki.fi

Madsen, Claus
FM, universitetslärare
rum C422 (Unionsgatan 40)
e-post: claus.madsen@helsinki.fi

Nordman, Lieselott
FD, universitetslektor
rum C426 (Unionsgatan 40)
tfn 02941 225 15
e-post: lieselott.nordman@helsinki.fi

Sorvali, Irma
FD, docent