Helsingin yliopisto - Eurooppalainen huippuyliopisto

 
Yliopiston päätehtävät

Strategia

Organisaatio Yliopiston osaamistietokannat

Helsingin yliopiston osaamistietokannoista voit hakea tietoa yliopiston tutkimustoiminnasta.

Hae tutkimushanketta:

Hae asiantuntijaa:

Yliopiston historia

 

Johtamisen ja tukitoimien toimenpideohjelma 2010-2012

Kahvitauko
  • Johtamisella varmistetaan edellytykset perustehtävien toteuttamiseen.
  • Tukitoimet palvelevat yliopiston perustehtäviä ja johtamista tarkoituksenmukaisesti ja tehokkaasti.

Johtamisen ja tukitoimien toimenpideohjelma tukee yliopiston johtamista ja perustehtävien toteuttamista kaikilla organisaatiotasoilla sekä yhteistoimintaa organisaatiotasojen välillä. Toimenpiteillä vapautetaan opetus- ja tutkimushenkilöstön voimavaroja yliopiston perustehtäviin.

Toimenpideohjelmalla varaudutaan myös yliopistouudistuksen mukanaan tuomiin uusiin haasteisiin, joita ovat erityisesti johtajien taloudellisen vastuun kasvaminen, organisaatiorakenteen uudistaminen ja toimintamahdollisuuksien laajentuminen yliopiston autonomian lisääntyessä suhteessa valtionhallintoon.

Toimenpideohjelman uusien kehittämiskohteiden lisäksi ohjelmalla jatketaan kaudella 2007–2009 hallinnon ja tukitoimien kehittämisohjelman pohjalta tehtyä kehittämistyötä.

Toimenpiteet tukevat työyhteisöjen kehittymistä innostavaksi, kannustavaksi ja palkitsevaksi työympäristöksi, organisaatiotasojen välistä yhteistoimintaa ja tiedonkulkua sekä johtajien välistä vuorovaikusta. Lisäksi pyritään vastaamaan kansainvälistymisen haasteisiin.

Lue Helsingin yliopiston Johtamisen ja tukitoimien toimenpideohjelma 2010-2012 pdf-versiona (309 kt, 68 sivua)