NOW logo
© Aino Martiskainen

NOW


Website by:
Arja Hokkanen
Gudrun Evans

Maintained by:
Kari Lintulaakso
Susanna Sova

Updated on September 15, 2017

New and Old Worlds

Database of fossil mammals

Home

Data Conventions

View Database

Browsing - Lists

Browsing - Details

Export and Maps

Advisory Board
General Coordination & Development
Taxonomy & Ecomorphology
Stratigraphy
Regional Coordinators
Geology and Taphonomy
Palaeoecology
Contacts with related projects

Publications

NOW Field Archives

Acknowledgements

Contact

Links

Advisory Board


General Coordination & Development

  • Overall coordination and data entry – Mikael Fortelius
  • Associate NOW coordinator – Jussi T Eronen, Lars van der Hoek Ostende, Laura Säilä
  • Data development – John Damuth and Jukka Jernvall
  • NOW Office Manager – Susanna Sova

Steering Group

  • Mikael Fortelius
  • Laura Säilä
  • Jussi Eronen
  • Lars van der Hoek Ostende
  • Lars Werdelin
  • Christine Janis
  • Ray Bernor

Regional Coordinators

  • Western Europe – Jorge Agustí and Lars van der Hoek Ostende
  • Central Europe – Gudrun Daxner-Höck and Gerhard Storch
  • Eastern Europe – George Koufos, Adam Nadachowski and Nikolai Spassov
  • Italy – Lorenzo Rook
  • Carpathian Basin – Kordos Laszlo
  • Russia – Inesa Vislobokova and Alexey Tesakov
  • Southwest Asia – Sevket Sen
  • South and East Asia (small mammals) – Larry Flynn
  • Indian subcontinent – David Pilbeam and John Barry
  • China – Qiu Zhuding, Zhang Zhaoqun and Liu Liping
  • Africa – Lars Werdelin
  • North America – Christine Janis, Greg McDonald
  • Miriam Belmaker – Israel

Stratigraphy

  • General stratigraphic coordinator – Anu Kaakinen
  • John Kappelman
  • Pierre Mein
  • Sevket Sen
  • F.F. Steininger
  • Michael O. Woodburne
  • Barry Albright
  • Gregg Gunnel
  • Richard Stucky
  • Jessica Theodor
  • Qiu Zhuding

Geology and Taphonomy

  • Sedimentology – J.P. Lunkka and Anu Kaakinen
  • Taphonomy – Miranda Armour-Chelu

Taxonomy & Ecomorphology, Eurasia and Africa

  • General small mammal coordinator – Hans de Bruijn
  • General large mammal coordinator – Ray Bernor
  • Insectivores – Gerhard Storch and Constantin Doukas
  • Rodents and Lagomorphs – Hans de Bruijn, Pierre Mein and Isaac Casanovas-Vilar
  • Hominoid Primates – Peter Andrews
  • Cercopithecoid Primates – Eric Delson
  • Feloid Carnivores – Lars Werdelin
  • Arctoid Carnivores – Suvi Viranta
  • Suiforms – Jan van der Made
  • Tragulids – Elmar Heizmann
  • Cervids – Gertrud Rössner and Dimitris Kostopoulos
  • Giraffids – Nikos Solounias
  • Bovids – Alan Gentry
  • Equids – Ray Bernor and Mahito Watabe
  • Chalicotheres – Margery Coombs and Louis de Bonis
  • Tapirs – Luke Holbrook
  • Rhinoceroses – Kurt Heissig, Pierre-Olivier Antoine and Ioannis Giaourtsakis
  • Proboscideans – Bill Sanders and Ursula Göhlich
  • Hyracoids – Elmar Heizmann
  • Tubulidentates – Sevket Sen
  • Hippopotamuses and Anthracotheres – Jean-Renaud Boisserie
  • General body size coordinator – Juha Saarinen

Taxonomy & Ecomorphology, North America

  • Multituberculates – John Hunter
  • Marsupials – Bill Korth
  • Proeutheria & Insectivores – Gregg Gunnell, Shawn Zack and Tonya Penkrot
  • Rodents – Bill Korth (taxonomy) and Josh Samuels (ecomorphology)
  • Lagomorphs – Andrea Bair
  • Plesiadapiformes and Primates – Mary Silcox and Gregg Gunnell
  • Creodonts – Gregg Gunnell
  • Carnivores – Jon Baskin (taxonomy), Anthony Frisca and Blair Van Valkenburgh (ecomorphology)
  • Condylarths and other Paleogene large mammals – Tonya Penkrot and Shawn Zak
  • Primitive Artiodactyls – Richard Stucky
  • Suiformes – Scott Foss
  • Oreodonts – Joshua Ludtke
  • Ruminants and camelids – Christine Janis and Jessica Theodor
  • Non-equid perissodactyls – Matt Mihlbachler
  • Equids – Richard Hulbert and Michael O. Woodburne
  • General body size coordinator – Juha Saarinen

Palaeoecology

  • Peter Andrews
  • Kay Behrensmeyer
  • Jan van Dam
  • Thomas Kaiser
  • Peter Ungar
  • Mikael Fortelius
  • Torsten Utescher

Contacts with related projects

  • MioMap – Anthony D. Barnosky
  • ROCEEH – Angela Bruch
  • Neogene birds – Ursula Göhlich
  • Fish, amphibians and reptiles – Madelaine Böhme
  • NECLIME – Torsten Utscher
  • Leaf and fruit floras – Johanna Kovar-Eder
  • Pollen floras – Jean-Pierre Suc