Opintojen keskeyttäminen työttömyyden vuoksi

Työttömyysturvalain säännös oikeudesta työttömyysetuuteen, kun yliopisto-opinnot on keskeytetty vähintään vuodeksi, on kumottu 1.1.2013 voimaan tulleella uudella työttömyysturvalailla (1290/2002).

1.1.2013 alkaen Helsingin yliopisto ei enää kirjoita uusia keskeyttämistodistuksia opiskelijoilleen työttömyysetuuksia varten.

Henkilöllä on muuttuneen lain mukaan oikeus työttömyysetuuteen, kun hän on todistettavasti päättänyt opintonsa yliopistossa eli lähtökohtaisesti suorittanut tutkinnon tai luopunut opinto-oikeudesta (ks. alla oleva kohta opintojen päättymisestä). Päätoimiset opinnot voisi edelleen osoittaa sivutoimisiksi riittävällä opintojen aikaisella työssäololla tai yritystoiminnan harjoittamisella.

Opintojen päättyminen

Ellei muuhun arvioon ole aihetta, henkilö on todisteellisesti päättänyt opintonsa, jos:

  • hän on valmistunut opinnoista;
  • hän on luopunut opinto-oikeudesta yliopistossa;
  • hän on menettänyt opinto-oikeutensa tai se on peruutettu;
  • opinnot ovat olleet todisteellisesti keskeytyneenä vähintään vuoden:
    •  ei opintosuorituksia eikä ole osallistunut opetukseen
    • kaikki opinnot oppilaitoksesta riippumatta
    • ei merkitystä, onko ilmoittautunut läsnä olevaksi tai poissa olevaksi
    • ei merkitystä keskeytymisen syyllä.

Opiskelijaneuvonta

Helsingin yliopiston opiskelijaneuvonnasta voit tarvittaessa saada opiskelutodistuksia ja opintosuoritusotteita, jos tarvitset näitä dokumentteja asioinnissa TE-toimistojen kanssa. Suoritusotteisiin sovelletaan normaaleja maksu- ja toimitusehtoja.

Lisätietoja saat TE-toimistoista.