Suomeksi Yliopiston etusivulle På svenska In English Kielivalinta
Helsingin yliopisto
Maantieteen laitos
Tietoa laitoksesta:
Dosentit

Heikkinen, Olavi, FT, luonnonmaantiede
Oulun yliopiston professori emeritus
olavi.heikkinen@oulu.fi

Hjort, Jan, PhD
Department of Geography
P.O. Box 64 (Gustaf Hällströmin katu 2)
00014 University of Helsinki
Tel +358-9-19151067
Gsm +358-400-723629
jan.hjort@helsinki.fi

Houtsonen, Lea, FT, kulttuurimaantiede
Opetusneuvos
Opetushallitus
Hakaniemenkatu 2, 00530 Helsinki
Puh.: +358-(0)9-7747 7280
Fax. +358-(0)9-7747 7335
lea.houtsonen@oph.fi

Karjalainen, Pauli Tapani, FT, kulttuurimaantiede
Oulun yliopiston professori
Maantieteen laitos
PL 3000, 90014 Oulun yliopisto
Puh.: +358 (0)8 553 1705
pauli.karjalainen@oulu.fi

Kulu, Hill, FT, kulttuurimaantiede
Senior Lecturer
University of Liverpool
Department of Geography
Tel +44 (0) 151 794 2859
hill.kulu@liverpool.ac.uk

Lehtinen, Ari, FT, suunnittelumaantiede
Joensuun yliopiston professori
Maantieteen laitos
PL 111, 80101 Joensuu
Puh./: +358 (0)13 2514079
ari.lehtinen@joensuu.fi

Luoto, Miska
Professor of Physical Geography
Department of Geography
University of Oulu
PO Box 3000
FI-90014
GSM  +358-44-2727327
Tel  +358-8-5531704
Fax  +358-8-5531693

Muukkonen, Petteri, FT, kasvimaantiede
Metsäntutkimuslaitos
PL 18
01301 Vantaa
Puh: +358 (0)10 211 2678
petteri.muukkonen@metla.fi

Peltonen, Arvo, FT, kulttuurimaantiede
arvo.peltonen@gmail.com

Sarjakoski, Tapani, geoinformatiikka
TkT, professori
Geodeettinen laitos
Geodeetinrinne 2, PL 15
02431 MASALA
Puh.: +358 (0)9 2955 5206
Tapani.Sarjakoski@fgi.fi

Seppä, Heikki, FT, luonnonmaantiede
professori
Geologian laitos
PL 64, 00014 Helsingin yliopisto
Puh.: +358 (0)9 191 50820
heikki.seppa@helsinki.fi

Siirilä, Seppo, FT, kaupunkimaantiede
Tampereen yliopiston emeritusprofessori
Puh. +358 (0)3 331 489 (kotiin)
atsesi@uta.fi

Sitari, Taimi, FT, kehitysmaiden maantiede
Maantieteen laitos
Turun yliopisto, 20014 Turku
Puh. +358 (0)2-333 5582
taimi.sitari@utu.fi

Tani, Sirpa, FT, kulttuurimaantiede
Helsingin yliopiston professori
OKL, PL 9 (Siltavuorenpenger 20)
Puh.: +358 (0)9 191 29572
sirpa.tani@helsinki.fi

Tiitta, Allan, FT, kulttuurimaantiede
Puh.: +358 (0)400 419783

Zilliacus, Harry, FT, luonnonmaantiede
NordForsk, Senior adviser
Mobile: +47 94 83 86 81
harry.ziliacus@nordforsk.org