Opiskelijat ja laatutyö
Helsingin yliopistossa laatu tarkoittaa toimintojen tarkoituksenmukaisuutta ja korkeatasoisia tuloksia. Laadunvarmistamisen keinoin yliopisto saa toimintansa kehittämiseksi tietoa, jonka hyödyntäminen tukee myös opiskelijoille tärkeiden asioiden kuten opetuksen ja opintojen ohjauksen kehittämistä yliopistossa.
Opiskelijat voivat osallistua tiedekuntien laatutyöhön tutustumalla yliopiston tai tiedekuntien laatu- ja arviointisivustoihin sekä toimintakäsikirjoihin ja kommentoimalla niitä. Tiedekuntien Laatu ja arviointi -sivustot on koottu yliopiston laatu- ja arviointilinkkejä -sivulle. Samalta sivulta löytyvät myös linkit tiedekuntien toimintakäsikirjoihin.
Opiskelijalähtöisyys ja opiskelijapalaute lisäävät laatua
Opiskelijalähtöisyyden periaate tarkoittaa Helsingin yliopistossa sitä, että opiskelija on aktiivinen ja vastuullinen toimija sekä vaikuttaja yliopistoyhteisössä. Opetuksen onnistumisen mittana ovat opiskelijoiden oppimisen laatu ja oppimistulokset samalla kun periaate haastaa ottamaan opiskelijat huomioon yksilöllisinä ja erilaisina oppijoina.
Opiskelun laatua ja opiskelijan oikeusturvaa takaa se, että laitoksen opiskelu- ja opetuskäytännöt ovat tunnettuja, dokumentoituja ja niiden puutteista on mahdollista antaa palautetta. Oppimistavoitteiden ja arviointiperusteiden tulee olla perusteltuja ja kaikkien opiskelijoiden saatavilla. Opiskelija-arvioinnissa käytetään julkisia kriteereitä, ohjeita ja menettelytapoja johdonmukaisesti.
Opiskelijalla on mahdollisuus vaikuttaa opetuksen laatuun laitoksilla kerättävän ja hyödynnettävän opiskelijapalautteen kautta.
Oman laitoksen laitosneuvosto ja opiskelijajärjestötoiminta tarjoavat lisää erilaisia vaikuttamismahdollisuuksia opiskelijoille. Helsingin yliopistossa opiskelijaedustuksella ja ylioppilaskuntayhteistyöllä on vankat perinteet. Opiskelijat ovat mukana hallituksessa, tiedekuntaneuvostossa ja laitosneuvostoissa. Lisäksi opiskelijat ovat mukana erilaisissa valmistelevissa toimikunnissa ja työryhmissä.
Julkaisut, tutkimusyksiköt, tutkijat