Professorit

2015

  • 29.5.2015 purentatoiminta- ja biomateriaaliopin professorin tehtävään on nimitetty professori, hammaslääketieteen tohtori Pentti Sakari Kemppainen 1.10.2015 alkaen.
  • 20.5.2015 teoreettisen filosofian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, Doctor of Philosophy Sara Negri 1.8.2015 alkaen.
  • 29.4.2015 venäläisen filosofian ja Venäjän aatehistorian professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, filosofian tohtori Vesa Kalevi Oittinen ajaksi 1.5.2015 - 30.4.2020.
  • 10.4.2015 professori Lorenza Mondada on nimitetty FiDiPro -tehtävään alana multimodiaalisuus: kehollisuuden kautta kieleen ja toimintaan ajaksi 1.1.2015 - 31.12.2017
  • 1.4.2015 Yhdysvaltain tutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Lauri-Mikko Saikku 1.8.2015 alkaen.
  • 1.4.2015 kansatieteen määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Pia Johanna Olsson ajaksi 1.8.2015 - 31.12.2017.
  • 31.3.2015 matematiikan professorin tehtävään on nimitetty kutsusta apulaisprofessori, tekniikan tohtori Tuomas Pentinpoika Hytönen 1.4.2015 alkaen.
  • 19.3.2015 maitohygienian ja nautaterveydenhuollon professorin tehtävään on nimitetty professori, eläinlääketieteen tohtori Päivi Johanna Rajala-Schultz 1.9.2015 alkaen.
  • 17.3.2015 lihantarkastuksen ja teurastamohygienian professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, eläinlääketieteen tohtori Maria Ulrika Kristina Fredriksson-Ahomaa 1.4.2015 alkaen.
  • 5.3.2015 kliinisen lääketieteen tutkimuksen Jane ja Aatos Erkko -säätiön määräajaksi täytettävään silmätautien professorien tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Juha Marko Holopainen ajaksi 1.3.2015 - 29.2.2020.
  • 20.2.2015 fysiikan aineenopettajankoulutuksesta vastaavan fysiikan professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Ismo Tapio Koponen 1.3.2015 alkaen.
  • 13.2.2015 tehohoitolääketieteen osa-aikaiseen (35 %) professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Ville Yrjö Olavi Pettilä 1.2.2015 alkaen.
  • 13.2.2015 käytännöllisen filosofian osa-aikaiseen (50 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Jaakko Erkinpoika Kuorikoski ajaksi 16.2.2015 - 31.12.2017.
  • 13.2.2015 käytännöllisen filosofian osa-aikaiseen (50 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty dosentti, Doctor of Philosophy Aki Petteri Lehtinen ajaksi 16.2.2015 - 31.12.2017.
  • 11.2.2015 kliinisen lääketieteen tutkimuksen Jane ja Aatos Erkko -säätiön määräajaksi täytettävään syöpätautien professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Akseli Eetu Hemminki ajaksi 1.2.2015 - 31.1.2020.
  • 11.2.2015 suu-ja leukasairauksien translationaalisen tutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen tohtori Riitta Marjaana Seppänen 1.3.2015 alkaen.
  • 4.2.2015 kliinisen lääketieteen tutkimuksen Jane ja Aatos Erkko -säätiön määräajaksi täytettävään ortopedian ja traumatologian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Teppo Lassi Nestori Järvinen ajaksi 1.2.2015 - 31.1.2020.
  • 28.1.2015 Pohjoismaiden tutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Peter Gustav Stadius 1.2.2015 alkaen.
  • 28.1.2015 englannin kielen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Minna Johanna Palander-Collin 1.2.2015 alkaen.
  • 28.1.2015 kliinisen kemian professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Olli-Pekka Kallioniemi 1.2.2015 alkaen.
  • 21.1.2015 pohjoismaisen oikeuden professorin tehtävään on nimitetty dosentti, oikeustieteen tohtori Johan Christian Bärlund 1.2.2015 alkaen.
  • 20.1.2015 Venäjän kielen ja kirjallisuuden määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Ahti Olavi Nikunlassi ajaksi 1.2.2015 - 31.12.2016.
  • 9.1.2015 ajankohtaisen yhteiskuntatutkimuksen professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta professori, Doctor of Philosophy Susanne Maria Soederberg ajaksi 1.8.2015 - 31.7.2016.
  • 9.1.2015 epidemiologian osa-aikaiseen (35 %) professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, psykologian tohtori Mika Juhani Kivimäki 1.1.2015 alkaen.

2014

  • 19.12.2014 docent, politices doktor Outi Elina Oinas har utnämnts till professor i sociologi vid Svenska social- och kommunalhögskolan från och med den 1 januari 2015.
  • 17.12.2014 kieliteknologian professorin tehtävään on nimitetty Doctor of Philosophy Jörg Tiedemann 1.8.2015 alkaen.
  • 17.12.2014 englantilaisen filologian määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Sanna-Kaisa Tanskanen ajaksi 1.1.2015 - 31.12.2018.
  • 10.12.2014 naistentautien ja synnytysten osa-aikaiseen (35 %) professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen tohtori Seppo Tapani Heinonen 1.12.2014 alkaen.
  • 4.12.2014 tietojenkäsittelytieteen (tietoturva) professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Pentti Valtteri Niemi 1.1.2015 alkaen.
  • 1.12.2014 työoikeuden ja kansainvälisen yksityisoikeuden professorin tehtävään on nimitetty professori, oikeustieteen tohtori Ulla Susanna Liukkunen 1.12.2014 alkaen.
  • 14.11.2014 poliittisen historian professorin tehtävään on nimitetty professori, valtiotieteiden tohtori Kimmo Kaleva Rentola 1.1.2015 alkaen.
  • 7.11.2014 lääketieteellisen fysiikan osa-aikaiseen (50 %) professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Sauli Eljas Savolainen 1.12.2014 alkaen.
  • 3.11.2014 verisuonikirurgian osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Maarit Anita Venermo ajaksi 1.11.2014 - 31.10.2019.
  • 1.10.2014 tietokirjallisuuden ja -kirjoittamisen tutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Pirjo Anneli Hiidenmaa 1.1.2015 alkaen.
  • 1.10.2014 yleisen historian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Heikki Juhani Mikkeli 1.10.2014 alkaen.
  • 19.9.2014 teollisuusmatematikkan professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, tekniikan tohtori Mikko Samuli Siltanen 1.7.2014 alkaen.
  • 8.9.2014 maatalouspolitiikan professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty professori, Doctor of Philosophy Antonios Rezitis ajaksi 12.1.2015 - 31.7.2018.
  • 5.9.2014 fysiikan (laskennallinen aerosolifysiikka) professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Hanna Tuula Katariina Vehkamäki 1.12.2014 alkaen.
  • 1.9.2014 strategisen markkinoinnin ja johtamisen professorin tehtävään on nimitetty professori, filosofian tohtori Petri Mika Tapani Parvinen 1.9.2014 alkaen.
  • 1.9.2014 maatalousekonomian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, maatalous- ja metsätieteiden tohtori Timo Antti Ilmari Sipiläinen 1.9.2014 alkaen.
  • 22.8.2014 mikrotalousteorian professorin tehtävään on nimitetty professori, valtiotieteiden tohtori Hannu Kalevi Vartiainen 1.9.2014 alkaen.
  • 15.8.2014 reumatologian professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen ja kirurgian tohtori Kari Kalervo Eklund ajaksi 18.8.2014 - 17.8.2019.
  • 11.8.2014 aluesuunnittelun ja -politiikan professorin tehtävään on nimitetty professori, filosofian tohtori Sami Mikael Moisio 1.1.2015 alkaen.
  • 7.8.2014 docent, psykologie doktor Jan-Erik Lönnqvist har utnämnts till professor i socialpsykologi vid Svenska social- och kommunalhögskolan från och med den 1 september 2014.
  • 4.8.2014 kotieläinten jalostustieteen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, Doctor of Philosophy, Asko Vilhelm Mäki-Tanila 1.9.2014 alkaen.
  • 1.8.2014 psykologian professorin tehtävään on nimitetty professori, psykologian tohtori Teija Margit Kujala 1.8.2014 alkaen.
  • 1.8.2014 kasvatustieteen professorin tehtävään on nimitetty professori, Doctor of Philosophy, Kai Pekka Juhani Hakkarainen 1.8.2014 alkaen.
  • 29.7.2014 Lammin biologisen aseman ympäristöntutkimuksen professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Lauri Matti Juhani Arvola ajaksi 1.8.2014 - 31.7.2019.
  • 30.6.2014 työterveyden professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen tohtori Kari Edvard Reijula 1.9.2014 alkaen.
  • 19.6.2014 kliinisen allergologian professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Mika Juhani Mäkelä ajaksi 1.7.2014 - 30.6.2019.
  • 18.6.2014 nuorisopsykiatrian professorin osa-aikaiseen (35 %) tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen tohtori Mauri Johannes Marttunen 1.7.2014 alkaen.
  • 18.6.2014 kipulääketieteen ruotsinkieliseen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Eija Anneli Kalso 1.7.2014 alkaen.
  • 11.6.2014 sisätautien (EKSOTE) professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Tuomo Väinö Mikael Nieminen ajaksi 1.6.2014 - 31.5.2019.
  • 23.5.2014 matemaattisen ekologian professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, tekniikan tohtori Otso Tapio Ovaskainen 1.8.2014 alkaen.
  • 23.5.2014 epigenetiikan professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Minna Katariina Nyström 1.11.2014 alkaen.
  • 14.5.2014 suomen kielen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Taru Maarit Nordlund 15.5.2014 alkaen.
  • 30.4.2014 viestintäoikeuden professorin tehtävään on nimitetty dosentti, oikeustieteen tohtori Päivi Hannele Tiilikka 1.5.2014 alkaen.
  • 30.4.2014 perinnöllisyyslääketieteen professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Anne Ulla Kristiina Aittomäki ajaksi 1.5.2014 - 30.4.2019.
  • 29.4.2014 teoreettisen fysiikan osa-aikaiseen (20 %), määräajaksi täytettävään vierailevan professorin tehtävään on nimitetty professori, Doctor of Philosophy Mark Bernard Hindmarsh ajaksi 1.6.2014 - 31.5.2019.
  • 28.4.2014 venäläisen kirjallisuuden ja kulttuurin professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Tomi Petteri Huttunen 1.5.2014 alkean.
  • 4.4.2014 biofarmasian professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Marjo Liisa Yliperttula 1.4.2014 alkaen.
  • 31.3.2014 biologian didaktiikan professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Anna Eliisa Uitto 1.4.2014 alkaen.
  • 27.3.2014 ekologian ja evoluutiobiologian professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Jouni Tapio Laakso ajaksi 1.4.2014 - 31.3.2017.
  • 27.3.2014 ajankohtaisen yhteiskuntatutkimuksen professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta professori, Doctor of Philosophy Sigridur Thorgeirsdottir ajaksi 1.8.2014 - 31.7.2015.
  • 24.3.2014 liikennelääketieteen professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Timo Martti Tapio Tervo ajaksi 1.3.2014 - 31.3.2018.
  • 18.3.2014 ympäristöoikeuden professorin tehtävään on nimitetty professori, oikeustieteen tohtori Kai Tapio Kokko 1.8.2013 alkaen.
  • 26.2.2014 tähtitieteen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Karri Olavi Muinonen 1.3.2014 alkaen.
  • 13.2.2014 uskonnonfilosofian professorin tehtävään on nimitetty professori, filosofian tohtori Sami Johannes Pihlström 1.8.2014 alkaen.
  • 13.2.2014 tekijänoikeuden professorin tehtävään on nimitetty dosentti, oikeustieteen tohtori Taina Elisa Pihlajarinne 1.4.2014 alkaen.
  • 30.1.2014 kliinisen farmakologian ja yksilöllisen lääketieteen professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Janne Tapio Backman ajaksi 1.2.2014 - 31.1.2019.
  • 30.1.2014 palliatiivisen lääketieteen professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Tiina Hannele Saarto ajaksi 1.2.2014 - 31.1.2019.
  • 30.1.2014 psykiatrian ruotsinkieliseen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Tiina Maria Paunio 1.2.2014 alkaen.

2013

  • 19.12.2013 fonetiikan professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Martti Tapani Vainio 1.1.2014 alkaen.
  • 18.12.2013 fysikaalisen maantieteen professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Heikki Janne Ilmari Rinne ajaksi 1.1.2014 - 31.12.2018.
  • 10.12.2013 digitaalisten aineistojen tutkimuksen professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Timo Untamo Honkela ajaksi 1.1.2014 - 31.12.2018.
  • 5.12.2013 synnytys- ja naistentautiopin professorin ruotsinkieliseen, osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Mikko Aimo Oskari Heikinheimo ajaksi 1.1.2014 - 31.12.2018.
  • 3.12.2013 molekyyligenetiikan professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, filosofian tohtori Hannes Tapani Lohi 1.1.2014 alkaen.
  • 29.11.2013 arvopaperimarkkinaoikeuden professorin tehtävään on nimitetty oikeustieteen tohtori Mårten Lars Werner Knuts 1.1.2014 alkaen.
  • 28.11.2013 anestesiologian ja tehohoidon professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Klaus Tapio Olkkola 1.1.2014 alkaen.
  • 20.11.2013 soveltavan radiologian osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Seppo Kalervo Koskinen ajaksi 1.1.2014 - 31.12.2018.
  • 11.11.2013 terveysoikeuden osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori, oikeustieteen tohtori Lasse Antero Lehtonen ajaksi 1.1.2014 - 31.12.2018.
  • 7.11.2013 kansanterveystieteen professorin tehtävään on nimitetty tutkimusprofessori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Juha Raimo Pekkanen 1.2.2014 alkaen.
  • 28.10.2013 fysiikan (kokeellinen ilmakehätiede) professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Tuukka Taneli Petäjä 1.11.2013 alkaen.
  • 16.10.2013 lastenpsykiatrian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen ja kirurgian tohtori Eeva Tuulikki Aronen 1.11.2013 alkaen.
  • 10.10.2013 oikeuspsykiatrian osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Nina Christina Lindberg ajaksi 1.11.2013 - 31.10.2018.
  • 27.9.2013 patologian ruotsinkieliseen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Tom Ove Böhling 1.10.2013 alkaen.
  • 27.9.2013 Itämeren suojelun ekonomian professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty dosentti, maatalous- ja metsätieteiden tohtori Kari Petri Hyytiäinen ajaksi 1.10.2013 - 30.9.2016.
  • 23.9.2013 yleisen kielitieteen professorin tehtävään on nimitetty professori, filosofian tohtori Matti Markko Petteri Miestamo 1.1.2014 alkaen.
  • 10.9.2013 professori Gunther Uhlman on nimitetty FiDiPro -tehtävään alana inversio-ongelmien tutkimus ajaksi 15.5.2013 - 31.8.2017
  • 5.9.2013 kliinisen hematologian osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Kimmo Veli Kristian Porkka ajaksi 1.10.2013 - 30.9.2018.
  • 26.8.2013 lääkeainetoksikologian ruotsinkieliseen professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen tohtori Ulla Stenius 1.1.2014 alkaen.
  • 26.8.2013 naistutkimuksen professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Marjut Hannele Jyrkinen ajaksi 1.9.2013 - 31.12.2015.
  • 19.8.2013 sosiaalityön hyvinvointipalveluiden professorin osa-aikaiseen (50 %) tehtävään on nimitetty valtiotieteiden tohtori Marketta Rajavaara 1.9.2013 alkaen.
  • 8.8.2013 translationaalisen lastentautiopin määräajaksi täytettävään Niilo Hallman professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Jaakko Taneli Raivio ajaksi 1.9.2013 - 31.8.2018.
  • 27.6.2013 metsien ja ilmakehän vuorovaikutusten professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Jaana Kaarina Bäck ajaksi 1.8.2013 - 31.12.2016.
  • 14.6.2013 sosiaalityön käytäntötutkimuksen ruotsinkieliseen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteiden tohtori Ilse Harriet Gunilla Julkunen 1.8.2013 alkaen.
  • 14.6.2013 monitieteisen riskianalyysin professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Samu Henrik Petteri Mäntyniemi ajaksi 1.7.2013 - 30.6.2018.
  • 6.6.2013 yrityshistorian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, Doctor of Philosophy Henri Niklas Jensen-Eriksen 1.8.2013 alkaen.
  • 3.6.2013 teoreettisen fysiikan professorin tehtävään on nimitetty Oleg Lebedev, Doctor of Philosophy, 1.8.2013 alkaen.
  • 28.5.2013 erityispedagogikkan professorin tehtävään on nimitetty dosentti, kasvatustieteen tohtori Pirjo Annikki Aunio1.7.2013 alkaen.
  • 21.5.2013 tietojenkäsittelytieteen (koneoppiminen) professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Aapo Johannes Hyvärinen 1.6.2013 alkaen.
  • 16.5.2013 terveydenhuollon hallinnon professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Minna Meeri Inkeri Kaila 1.7.2013 alkaen.
  • 15.5.2013 hyytymissairauksien professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Riitta Pirkko Tuulikki Lassila ajaksi 1.5.2013 - 30.4.2018.
  • 14.5.2013 urheiluoikeuden professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, oikeustieteen tohtori Olli Ilkka Norros ajaksi 1.8.2013 - 31.12.2016.
  • 8.5.2013 kehitysmaatutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty professori, Doctor of Philosophy Barry Keith Gills1.8.2013 alkaen.
  • 7.5.2013 ympäristöbiotekniikan professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Martin Leopold Romantschuk 1.6.2013 alkaen.
  • 29.4.2013 kotieläinten jalostustieteen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, Doctor of Philosophy Jukka Pekka Uimari 1.9.2013 alkaen.
  • 19.4.2013 neuroimmunologian professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Pentti Juhani Tienari ajaksi 15.4.2013 - 14.4.2018.
  • 16.4.2013 lasten infektiotautien osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täyettävään professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen ja kirurgian tohtori Harri Arno Erkki Saxén ajaksi 1.4.2013 - 31.3.2018.
  • 11.4.2013 yhteiskuntatieteellisen vammaistutkimuksen professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty professori, kasvatustieteen tohtori Simo Pekka Vehmas ajaksi 1.8.2013 - 31.7.2018.
  • 10.4.2013 vanhuspsykiatrian professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen tohtori Hannu Juhani Koponen 1.8.2013 alkaen.
  • 9.4.2013 ruotsinkielisen kestävän kehityksen (hållbar utveckling) professorin tehtävään on nimitetty dosentti, maatalous- ja metsätieteiden tohtori Anna Kristina Lindström 1.5.2013 alkaen.
  • 1.3.2013 oikeustieteellisen tiedekunnan Vaasan koulutusyksikön oikeustieteen professorin kaksikieliseen tehtävään on nimitetty professori, oikeustieteen tohtori Lars Marcus Norrgård 1.3.2013 alkaen.
  • 28.2.2013 lääketieteellisen systeemibiologian professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Anssi Jussi Nikolai Taipale 15.2.2013 alkaen.
  • 14.2.2013 professori, Doctor of Philosophy Joel Robbinsin ajankohtaisen yhteiskuntatutkimuksen professorin määräaikaista tehtävää on jatkettu vuodella eli 1.8.2013 - 31.7.2014.
  • 4.2.2013 sosiaalipolitiikan professorin tehtävään on nimitetty tutkimusprofessori, filosofian tohtori Heikki Tuomas Hiilamo 1.8.2013 alkaen.
  • 1.2.2013 kaupunkiekosysteemitutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Heikki Martti Setälä 1.3.2013 alkaen.
  • 23.1.2013 yhteiskuntatilastotieteen professorin tehtävään on nimitetty professori, Doctor of Philosophy Juha Mikko Alho 1.3.2013 alkaen.
  • 15.1.2013 neurologisen kuntoutuksen osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Aarne Mika Antero Ylinen ajaksi 1.1.2013 - 31.12.2017.
  • 15.1.2013 biometrian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, Doctor of Philosophy Samuli Olli Ripatti 1.2.2013 alkaen.
  • 7.1.2013 farmaseuttisen biologian professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, farmasian tohtori Pia Maarit Vuorela 1.9.2013 alkaen.
  • 7.1.2013 suomen kielen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Tiina Aulikki Onikki-Rantajääskö 1.2.2013 alkaen.

2012

  • 31.12.2012 geriatrian professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Timo Einar Strandberg 1.1.2013 alkaen.
  • 20.12.2012 tietojenkäsittelytieteen professorin tehtävään on nimitetty tekniikan tohtori Tomi Matti Männistö 1.1.2012 alkaen.
  • 20.12.2012 yksityismetsätalouden professorin määräajaksi täytettävään professorin tehtävään on nimitetty maatalous- ja metsätieteiden tohtori Heimo Markku Timo Karppinen ajaksi 1.1.2013 - 31.12.2017.
  • 18.12.2012 Uuden testamentin sekä varhaiskristillisen kulttuurin ja kirjallisuuden professorin tehtävään on nimitetty dosentti, teologian tohtori Petri Tuomo Jaakko Luomanen 1.1.2013 alkaen.
  • 17.12.2012 yleisen valtio-opin professorin tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteiden tohtori Anne Maria Holli 1.1.2013 alkaen.
  • 14.12.2012 biokemian professorin tehtävään on nimitetty professori, Doctor of Philosophy Adrian Goldman 1.1.2013 alkaen.
  • 14.12.2012 yhteiskuntatilastotieteen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Risto Tapio Lehtonen 1.1.2013 alkaen.
  • 13.12.2012 farmakologian ja lääkekehityksen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Heikki Juhani Ruskoaho 1.1.2013 alkaen.
  • 29.11.2012 geofysiikan professorin tehtävään on nimitetty tutkimusprofessori, tekniikan tohtori Ilmo Tapio Kukkonen 1.1.2013 alkaen.
  • 22.11.2012 professori Vladislav Verkhusha on nimitetty FiDiPro -tehtävään alana Development of advanced fluorescent proteins for emerging imaging approaches ajaksi 1.11.2012 - 31.8.2016.
  • 12.11.2012 meteorologian professorin tehtävään on nimitetty tutkimusprofessori, filosofian tohtori Heikki Johannes Järvinen 1.1.2013 alkaen.
  • 5.11.2012 plastiikkakirurgian professorin osa-aikaiseen (35 %) tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Erkki Juhani Tukiainen 1.1.2013 alkaen.
  • 1.10.2012 radiologian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Taina Helena Autti 1.10.2012 alkaen.
  • 27.8.2012 biotekniikan professorin tehtävään on nimitetty kutsusta akatemiaprofessori, Doctor of Philosophy Mart Saarma 1.1.2014 alkaen.
  • 20.8.2012 kvantitatiivisen solubiologian professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, filosofian tohtori Pekka Juhani Lappalainen 1.9.2012 alkaen.
  • 13.8.2012 kotieläinten ravitsemustieteen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, maatalous- ja metsätieteiden tohtori Jarmo Urmas Valaja 1.9.2012 alkaen.
  • 7.8.2012 docent, politices doktor Jan Mikael Saarela har utnämnts till professor i etniska relationer vid Svenska social- och kommunalhögskolan från och med den 1 september 2012.
  • 6.8.2012 kliinisen neuropsykologian professorin osa-aikaiseen (90 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, psykologian tohtori Laura Satu Hokkanen ajaksi 1.8.2012 - 31.7.2017.
  • 20.6.2012 käytännöllisen filosofian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteen tohtori Ismo Uskali Mäki 1.8.2012 alkaen.
  • 15.6.2012 gnostilaisuuden tutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, teologian tohtori Antti Sakari Marjanen 1.8.2012 alkaen.
  • 10.6.2012 systeemibiologian professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, tekniikan tohtori Sampsa Kalervo Hautaniemi 1.1.2013 alkaen.
  • 24.5.2012 käytännöllisen teologian professorin tehtäviin on nimitetty dosentti, teologian tohtori Anne Birgitta Pessi ja dosentti, teologian tohtori Jyrki Martti Johannes Knuutila 1.8.2012 alkaen.
  • 22.5.2012 kansatieteen professorin tehtävään on nimitetty professori, filosofian tohtori Hanna Kyllikki Snellman 1.8.2012 alkaen.
  • 8.5.2012 sosiaali- ja kulttuuriantropologian professorin tehtävään on nimitetty professori, Doctor of Philosophy Sarah Francesca Green 1.8.2012 alkaen.
  • 30.4.2012 sosiaalipsykologian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteiden tohtori Inga Jasinskaja-Lahti 1.5.2012 alkaen.
  • 27.4.2012 sosiaalityön käytäntötutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, yhteiskuntatieteiden tohtori Mirja Eila Annikki Satka 1.8.2012 alkaen.
  • 12.4.2012 tieteen ja teknologian tutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteiden tohtori Petri Kullervo Ylikoski 1.8.2012 alkaen.
  • 5.4.2012 tilastotieteen professorin tehtävään on nimitetty professori, filosofian tohtori Jukka Ilmari Corander 1.5.2012 alkaen.
  • 22.3.2012 talousmaantieteen professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Tommi Aleksanteri Inkinen ajaksi 1.5.2012 - 31.8.2016.
  • 21.3.2012 tähtitieteen professorin tehtävään on nimitetty Alexis Finoguenov, Doctor of Philosophy, 1.8.2012 alkaen.
  • 2.3.2012 soveltavan ihotautien ja allergologian professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen tohtori Antti Ilmari Lauerma ajaksi 1.6.2012 - 31.5.2017.
  • 28.2.2012 kirurgian ruotsinkielisen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen ja kirurgian tohtori Caj Hilding Haglund 1.3.2012 alkaen.
  • 28.2.2012 vatsaelinkirurgian professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Pauli Antero Puolakkainen 1.3.2012 alkaen.
  • 28.2.2012 matematiikan professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, filosofian tohtori Juha Markku Robert Oikkonen 1.3.2012 alkaen.
  • 23.2.2012 sosiaalioikeuden, erityisesti työsidonnaisen sosiaaliturvan professorin määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, oikeustieteen tohtori Pentti Ilkka Olavi Arajärvi ajaksi 1.3.2012 - 31.12.2015.
  • 23.2.2012 yleisen mikrobiologian professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty kutsusta professori, filosofian tohtori Kielo Kukka Haahtela ajaksi 1.4.2012 - 31.12.2016.
  • 22.2.2012 sosiologian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteiden tohtori Ilkka Ari Tapani Arminen 1.8.2012 alkaen.
  • 21.2.2012 vieraiden kielten didaktiikan professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Heini-Marja Järvinen 1.4.2012 alkaen.
  • 16.2.2012 kliinisen molekyylilääketieteen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen tohtori Anu Elina Wartiovaara 1.3.2012 alkaen.
  • 16.2.2012 sädehoidon ja syöpätautien professorin osa-aikaiseen (33,3 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty dosentti, lääketieteen tohtori Sirpa Marianne Leppä ajaksi 1.4.2012 - 31.12.2014.
  • 14.2.2012 taloudellisen geologian professorin tehtävään on nimitetty Thomas Wagner, Doctor of Philosophy, 1.8.2012 alkaen.
  • 30.1.2012 pohjoismaisen kirjallisuuden professorin tehtävään on nimitetty professori, filosofian tohtori Ebba Marcelle Witt-Brattström 1.8.2012 alkaen.
  • 27.1.2012 uskonnonpedagogiikan professorin tehtävään on nimitetty professori, teologian tohtori Antti Jaakko Antero Räsänen 1.8.2012 alkaen.

2011

  • 28.12.2011 transplantaatiokirurgian ja immunologian professorin osa-aikaiseen (35 %), määräajaksi täytettävään tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, lääketieteen tohtori Karl Birger Lemström ajaksi 1.1.2012 - 31.12.2016.
  • 21.12.2011 ruotsinkielisen yksityisoikeuden professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteiden tohtori Björn Henrik Sandvik ajaksi 1.1.2012 - 31.12.2014.
  • 21.12.2011 korkeakouluhallinnon, organisaatioiden ja johtamisen tutkimuksen professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteiden tohtori Timo Johannes Aarrevaara ajaksi 1.1.2012 - 31.7.2015.
  • 16.12.2011 naistentautien ja synnytysopin professorin tehtävään on nimitetty professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Juha Samuli Tapanainen 1.1.2012 alkaen.
  • 15.12.2011 erityispedagogiikan, erityisesti erityisopetuksen tutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty professori, kasvatustieteen tohtori Markku Tapani Jahnukainen 1.2.2012 alkaen.
  • 15.12.2011 empiirisen makrotaloustieteen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta valtiotieteiden tohtori Antti Jaakko Ripatti 1.1.2012 alkaen.
  • 1.12.2011 kasvatustieteen, erityisesti esi- ja alkuopetuksen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, Doctor of Philosophy Päivi Kristiina Kumpulainen 1.1.2012 alkaen.
  • 25.11.2011 geoinformatiikan professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty dosentti, maatalous- ja metsätieteiden tohtori Markus Edvard Holopainen ajaksi 1.1.2012 - 31.12.2016.
  • 24.11.2011 ajankohtaisen yhteiskuntatutkimuksen professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty professori, Doctor of Philosophy Joel Robbins ajaksi 1.8.2012 - 31.7.2013.
  • 24.11.2011 lääketieteellisen kantasolututkimuksen professorin tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Timo Pyry Juhani Otonkoski 1.1.2012 alkaen.
  • 22.11.2011 ruokakulttuurin professorin tehtävään on nimitetty dosentti, valtiotieteiden tohtori Marke Johanna Mäkelä 15.2.2012 alkaen.
  • 16.11.2011 lisääntymislääketieteen professorin osa-aikaiseen (35 %) tehtävään on nimitetty kutsusta professori, lääketieteen ja kirurgian tohtori Aila Elisabeth Tiitinen 1.1.2012 alkaen.
  • 8.11.2011 eläinlääketieteellisen kliinisen kemian professorin tehtävään on nimitetty kutsusta dosentti, eläinlääketieteen tohtori Satu Marja Sankari 1.12.2011 alkaen.
  • 11.10.2011 sukupuolioikeuden (Gender Studies in Law) professorin määräaikaiseen tehtävään on nimitetty professori, oikeustieteen tohtori Taru Marjatta Johanna Niemi ajaksi 1.1.2012 - 31.12.2016.
  • 4.10.2011 oikeuskemian professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Ilkka Antero Ojanperä 1.10.2011 alkaen.
  • 6.9.2011 Itämeren tutkimuksen professorin tehtävään on nimitetty dosentti, filosofian tohtori Alf Mattias Norkko 1.1.2012 alkaen.
  • 2.9.2011 docent, filosofie doktor Jaana Kristiina Hujanen har utnämnts till professor i journalistik vid Svenska social- och kommunalhögskolan från och med den 15 september 2011.

Arkisto aikaisemmista ilmoitusasioista »»