Forskning vid Helsingfors universitet
- Spetsforskning vid HU
- HU i universitetsrankningar
- Forskningsetik
- Forskarskolor vid universitetet
- Riksomfattande forskarskolor
Spetsenheter och prisbelönta forskare
- Prisbelönta forskare och forskargrupper
- Spetsenheter
- Nordiska spetsenheter
- Forskningsprojekt finansierade av ERC
Forskningstjänster och utvärdering
Kunskapsdatabaser
Sök i forskningsdatasystemet Tuhat:
Alla älskar välfärdsstaten
I Finland lever vi i en problematisk situation med tanke på demokratin.
Folket understöder den traditionella nordiska välfärdsstaten i fenomenalt hög grad, och politikerna prisar också den älskade modellen över partigränserna. Ändå växer inkomstskillnaderna, och kommunerna har svårt att erbjuda alla välfärdstjänster.
Vad är det som för oss mot ett samhälle vars viktigaste uppgift är att se till konkurrenskraften? Varför går vi mot en stat där ekonomismen undantränger välfärdsstatens ideal, jämlikhet och solidaritet?
Om några år kommer det att finnas åtminstone ett tvättäkta vetenskapligt svar på frågan. Professorn i socialpolitik Helena Blomberg-Kroll ska med sin forskargrupp börja undersöka var makten i det finländska samhället gömmer sig.
— Det är vår avsikt att titta på om makten från de politiska partierna till exempel överförts till ministerierna och tjänstemännen i centralförvaltningen. Det ser ut som om många beslut som påverkat välfärdspolitiken förutom att de verkställts i centralförvaltningen också valts ut där, säger Blomberg-Kroll.
Exempelvis Finansministeriet verkar med sina rambudgeteringar ha mycket att säga till om när det gäller vilka ärenden i anslutning till välfärdspolitiken som tas med på ärendelistan, och vilken typs visioner som förverkligas i välfärdspolitiken.
— En sådan maktförskjutning kunde förklara den observerade ideologiska klyftan mellan folket och de politiska talen samt de vidtagna åtgärderna.
Välfärdstänkandet förvandlades hos oss från ett ideologiskt och politiskt projekt till ett ekonomiskt under recessionen på 1990-talet. Då blev konkurrenskraft, effektivitet och välmående marknader det högsta mantrat i Finland, det enda alternativet för överlevnad.
— Det ska bli intressant att se om vi har kvar det här tänkesättet sedan dess.
Helena Kroll-Blombergs grupp fick på hösten finansiering för åren 2010–2013 från Finlands Akademi för sitt forskningsprojekt.
Tapio Ollikainen
Översättning: Eva Wahlström
Läs mera
Kommande disputationer
- Alla kommande disputationer »»
- Aktuella avhandlingar (eThesis - Elektroniska publikationer vid HU) »»
