- Donation till förmån för vetenskap och studier
- Donation till en egen fond
- Donation i samband med en bemärkelsedag
- Testamentsdonation
- Materialdonation
- Donationprofessur
- Gästprofessur
- Forskningsstipendier
- Stipendier för studerande
- Rädda Boken
- Nationalbiblioteket
- Universitetsmuseet Arppeanum
- Teologiska fonden
- Juridiska fonden
- Medicinska fonden
- Humanistiska och samhällsvetenskapliga fonden
- Fonden för matematik och naturvetenskap
- Agrikultur-forsrvetenskapliga fonden
- Jubileumsfonden
- Nationalbibliotekets fond för kulturarv
- Sljävständiga namngivna fonder
- Helsingfors universitetets alumner rf's fond
Donationer till förmån för forskning och undervisning
En donator som vill stöda forskning och studier inom en viss vetenskapsgren kan göra en donation till en fond för just den vetenskapsgrenen. Fonderna för de olika vetenskapsgrenarna delar årligen ut stipendier till studerande och forskare inom det egna vetenskapsområdet.
Universitetet tar emot både stora och små donationer. Även med en liten donation kan man främja det man önskar: idén bakom fonderna för olika vetenskapsgrenar är att man genom att samla ihop små donationer kan placera pengarna säkert och med god avkastning, och årligen dela ut en betydande summa till förmån för forskning och studier.
Alumnföreningen vid Helsingfors universitet har en egen alumnfond till vilken medlemmarna kan göra en donation i samband med betalningen av medlemsavgiften. Ur alumnfonden delas alumnstipendier årligen ut till studerande inom olika områden. Hundratals medlemmar har redan gjort donationer till alumnfonden.Aktuellt:
- Paavo Lipponen i ledningen för HU:s medelanskaffning
- Över hälften av kapitalet klart för matkulturprofessuren
- HU fick den första Svenska professuren i veterinärmedicin
- Nyhetsarkiv » »

