Yliopistot ja ammattikorkeakoulut Kirjastot Liikenne ja kartat
<< Paluu edelliselle sivulle
Valta vaihtuu Yhdysvalloissa kun Barack Obama vannoo virkavalansa. Odotukset ovat suuret niin Yhdysvalloissa, Euroopassa kuin kehitysmaissakin.
– Yhdysvaltojen sisällä jo kahdeksan vuotta paitsiossa ollut liberaalimmin ajatteleva väestönosa tuntuu nyt olevan äärimmäisen helpottunut. ”Pitkä yö on loppunut ja aurinko nousee” on viesti, jota kuulee paljon, kertoo Pohjois-Amerikan tutkimuksen yliopistonlehtori Mikko Saikku Helsingin yliopiston Renvall-instituutista.
Ratkaisua odotetaan etenkin talouskriisiin ja sairausvakuutuskysymykseen. – Mentaalinen käänne on selkeä, sillä nyt liittovaltiolta ja presidentiltä odotetaan rohkeita toimia talouden elvyttämisessä. On jopa hehkutettu poliittista käännekohtaa, verrattu tilannetta 30-luvun lamaan ja peräänkuulutettu vahvaa valtion roolia Franklin D. Rooseveltin malliin.
Valtion kehitysrahaa toivotaan muun muassa uusien energiamuotojen tutkimukseen - onhan Obama puhunut vaihtoehtoisen energiatuotannon puolesta.
– Haasteet ovat todella suuret. Koko yhteiskunta toimii polttomoottorilla; liikenne perustuu yksityisautoiluun ja kaikki kuljetukset menevät maanteillä. On mielenkiintoista nähdä, millaisia energiaratkaisuja on luvassa, kun yhtä aikaa pyritään vähentämään riippuvaisuutta muusta maailmasta ja pitämään luonnonsuojelualueiden energiavarat koskemattomina.
Muutosta odotetaan myös Euroopassa.
– Ainakin keskusteluyhteys on nyt auki. Koska Yhdysvaltojen ensimmäinen prioriteetti on oman talouden ja työllisyyden turvaaminen voi olla, että protektionismi lisääntyy. Vuoropuhelun tasolla yhteistyö tulee kuitenkin olemaan helpompaa.
Obaman monikulttuurinen tausta herättää toiveita myös kehitysmaissa. Toisin kuin edeltäjällään, Obamalla on aitoa tietoa ja ensikäden kokemusta vieraista kulttuureista. Hänen odotetaan siis ymmärtävän kehitysmaakysymyksiäkin aivan uudella tavalla. – Kaiken kaikkiaan nyt alkavaan virkakauteen on liitetty aivan yli-inhimillisiä odotuksia. Nähtäväksi jää, mikä todella muuttuu.
Teksti: Sanna AgullanaKuva: Center for American Progress Action Fund
Kommentoi! *
Etunimi Sukunimi Email