Helsingin yliopisto - tiedeuutinen
HY: Henkirikos kertoo mielenterveyden häiriöistä
Tutkimukset osoittavat tiettyjen psykiatristen sairauksien kasvattavan väkivaltaisen käyttäytymisen riskiä.
Viikko 11/2007
Viimeisten vuosikymmenten aikana tehdyt tutkimukset osoittavat tiettyjen psykiatristen sairauksien kasvattavan väkivaltaisen käyttäytymisen riskiä. Taina Laajasalo selvitti psykologian alan väitöstutkimuksessaan suomalaisten mielenterveyshäiriöstä kärsivien henkirikokseen syyllistyneiden rikospaikkakäyttäytymistä ja tekijöiden taustoja. Tutkimuksessa ilmeni suuria eroja eri diagnoosin saaneiden ryhmien välillä.
- Rikokseen liittyvä käyttäytyminen erosi erityisesti huumeiden käyttäjien ja skitsofreniaa sairastavien kohdalla: skitsofreenikot kohdistavat rikoksen usein lähiomaiseen ja teko sisältää impulsiivisia piirteitä, kun taas huumeiden käyttäjät useammin varastivat uhreiltaan ja pyrkivät kätkemään ruumiin, Laajasalo kertoo.
Aiemman tutkimuksen perusteella tiedetään, että skitsofreniaa sairastavat henkirikoksen tekijät poikkeavat toisistaan: osa heistä on aloittanut rikollisen käytöksen jo hyvin nuorena ja osa vasta sairauden puhjettua.
- Tutkimuksessani havaitsin, että käyttäytyminen rikoksen teon yhteydessä ei kuitenkaan näiden kahden ryhmän välillä eronnut merkittävästi. Aikaisemmin rikollisen uransa aloittaneet kuitenkin surmasivat useammin jonkun muun, kuin sukulaisen ja he surmasivat useammin kuristamalla. Kokeneemmilla rikollisilla saattoi olla enemmän suunnitelmallisuutta toiminnassaan.
Monet skitsofreenikoiden tekemät rikokset sisälsivät huomattavan runsasta väkivaltaa, sitä ennusti aikaisempi henkirikoshistoria tai jos teko oli tehty toisen kanssa. Alustavien tulosten perusteella vaikuttaakin siltä, että skitsofrenia on yhteydessä hyvin runsaaseen väkivallan käyttöön henkirikoksissa.
- Täytyy kuitenkin muistaa, että suurin osa mielenterveyshäiriöstä kärsivistä ei käyttäydy väkivaltaisesti, Laajasalo huomauttaa.
- Monien väkivaltarikollisten taustalta löytyy myös riskitekijöitä, joihin voitaisiin puuttua jo lapsuudessa, kuten vanhempien päihteiden käyttöä tai väkivaltaa perheen sisällä.
Linkit:
Tiede ja tutkimus Helsingin yliopiston verkkosivuilla
Teksti: Arja-Leena Paavola
Kuva: Veikko Somerpuro

