EMMA - Espoon modernin taiteen museo
EMMA on elämysten ja tiedon keskus
Mari Sunnan huomiota herättäneet teokset muodostavat EMMAn ensimmäisen nuoren taiteilijan näyttelyn.
EMMA - Espoon modernin taiteen museon kevään 2007 taiteilijat ovat Raimo Utriainen, Igor ja Svetlana Kopystiansky sekä Mari Sunna. Kolmen vaihtuvan näyttelyn rinnalla jatkaa EMMAn pysyvä, Saastamoisen säätiön taidekokoelma.
Näyttelykeskus WeeGeessä toimiva EMMA - Espoon modernin taiteen museo on 5000 neliöllään näyttelytiloiltaan Suomen suurin taidemuseo.
Näyttelyohjelmisto 8.2. - 29.4.2007:
Raimo Utriainen - Soiva viiva
Raimo Utriainen (1927 - 1994) kuului taiteilijapolveen, joka vaikutti ratkaisevasti uusine ideoineen ja materiaaleineen kuvanveiston modernismin sodanjälkeiseen nousuun Suomessa.
Raimo Utriaisen taidesäätiön kokoelmasta koostettu näyttely antaa monipuolisen kuvan Suomen abstraktin taiteen uranuurtajan tuotannosta. Veistoksia on lähes 70 varhaisesta figuratiivisesta veistotaiteesta omaperäisiin sälekonstruktioihin.
Taiteessaan Utriainen oli monumentalisti, ja näyttelyssä on sekä pienoismalleja että valokuvasuurennoksia hänen julkisista töistään. Veistosten ohella esillä on myös Utriaisen maalauksia, mitalitaidetta, luonnoksia, leikekirjoja ja säleveistosten tarkkoja työpiirustuksia.
Lisätietoa Utriaisen näyttelystä
Svetlana ja Igor Kopystiansky
Näyttely on tähänastisista laajin katsaus taiteilijaparin taiteeseen. Kansainvälinen pariskunta asuu ja työskentelee nykyään New Yorkissa, Berliinissä ja Lontoossa.
Pelkistetystä ilmaisusta tunnettujen taiteilijoiden näyttely keskittyy pääasiassa heidän yhdessä toteuttamiin teoksiin, mukana on mm. ensimmäinen yhteistyö 16x vuodelta 1979. Uusimmat teokset ovat vastavalmistuneita. Kaiken kaikkiaan näyttelyssä on 7 videota, 4 filmiä sekä 23 valokuvaa.
Lisätietoa Kopystianskyjen näyttelystä
Mari Sunna - Everynoanysome one
EMMAn ensimmäinen nuoren taiteilijan näyttely ja myös Mari Sunnan ensimmäinen taidemuseossa pidettävä yksityisnäyttely. Sunna on syntynyt 1972 Espoossa.
Sunnan taide on herättänyt huomiota niin Suomessa kuin ulkomailla. Se edustaa tämän hetken maalaustaiteessa ilmenevää näkökulmien moninaisuutta.
Taiteessaan Mari Sunna keskustelee maalaustaiteen tradition ja nykyhetken kanssa tavalla, joka on uutta luovaa ja samalla toteutustavaltaan hätkähdyttävän vapauttavaa. Usein myös humoristista.
Saastamoisen säätiön taidekokoelma
Saastamoisen taidekokoelmaan voi tutustua itsenäisesti Mielessä, muistossa -ääniopastuksen avulla. Ääniopastuksen puheenvuoroissa taiteen katsojat, Musiikkikasvattaja Eve Alho, kuvataiteilija Kuutti Lavonen, tutkija Hannele Savelainen, museonjohtaja Markku Valkonen sekä Espoon kuvataidekoulun oppilaat Aleksi Maunumäki, Tuure-Eerik Niemi ja Iiris Räty kertovat ajatuksistaan teosten äärellä. Ääniopastus tarjoaa museokävijälle uudenlaisen, itsenäisen tavan tutustua taidenäyttelyyn. Mp3-soittimia saa lainata maksutta WeeGeen infosta.
Linkit:
Espoon modernin taiteen museon verkkosivut
Teksti: EMMA - Espoon modernin taiteen museo
Kuva: Ari Karttunen / EMMA
