Rakkautta & Anarkiaa
Elokuvajuhlilla anarkiaa löytyy omastakin kaupungista. Hanasaari A sähisyttää hitsipillejä ja uudelleenversioitu Calamari union siirtää Kaurismäen klassikon Seattleen.
Perinteikäs Rakkautta & Anarkiaa -elokuvafestivaali järjestetään Helsingissä 17.-27.9.2009.
R&A:ssa tarjolle pantu Richard Lefebvren tuore elokuva Calamari Union (remake) on kuin löisi säärensä Eerikinkadun porraskiveen. Ei Eiraa eikä Kalliota, ei Eränköä, Valtosia eikä Väänästä.
Lefebvre on siirtänyt helsinkiläisyyden fetissin ja 80-luvun pyhän kuvan Seattleen. Rekvisiitta on tuttua, aurinkolaseista underground rocksoundeihin ja -muusikoihin. Silti kaikki on vierasta, eivät vain kaupungin siluetin pilvenpiirtäjät.
Tällainenko onkin elokuva, josta moni on oppinut ulkoa jopa vuorosanojen väliset henkäykset? Tällainenko on tatuointiliikkeiden, baaritiskien, flipperien, satamalaiturin nuotiotulien ja nyrkkitappeluiden retki?
Jos Seattle synnyttää ikävän menneeseen Helsinkiin, Pohjantähdet-sarjassa on tarjolla jumalaisen kaunis, lyhytelokuvan kokoinen annos tuhottua teollisuusmaisemaa.
Hannes Vartiaisen ja Pekka Veikkolaisen Hanasaari A on viisitoistaminuuttinen, johon mahtuvat toimintatrillerin, luontodokumentin, avantgarde-elokuvan, scifin ja koneromantiikan kuvastot.
Actionia ovat hitsipillien kipinäsateet ja bondmaisesti luhistuvat rakennukset. Tiiliseinää rouskuttelevat rautakoneleuat nähdessään tietää, mistä lasten piirrosanimaatioita syntyy.
Ensin ajan on kuitenkin täytynyt kuitenkin pysähtyä, sillä voimalan tuho lähtee hiljaisuudesta. Valvomoita, putkistoja ja portaikkoja kiertävä päivä tekee varjoista mustia. Voimalasta tulee yhtaikaa kuvausstudio ja elokuvan tähti.
Ympärillä aika kulkee oikeaa tahtiaan, kuu piirtää kaaren yli Helsingin, ja purjeveneiden perävanat väistyvät, kun selälle työntyy puuterilunta pöllyttävä viima.
Ylistetyn ja palkitun Hanasaari A:n kuviin tahtoisi jäädä, mutta kun niistä täytyy palata, on aika miettiä korviketta. Onneksi on Suvilahti ja Kaapelitehdas. On helppo ymmärtää taidehistorioitsija Juhana Lahtea, joka haastattelussaan kaipaa kauppatorin taustalle nostureita.
Hanasaari A tiistaina ja keskiviikkona 22.-23.9. Kinopalatsissa
ja Calmari Union (remake) sunnuntaina 27.9. Andorrassa.
Tuttuun tapaan Rakkautta & Anarkiaa -festivaalilla nähdään myös Bollywoodspektaakkeleita, sarja itänaapureidemme elokuvia, animea, uutta eteläamerikkalaista ja eurooppalaista elokuvaa sekä indie-tuotantoja eri puolilta maailmaa.
Linkit:
Teksti: Virve Pohjanpalo
Kuva: Rakkautta & Anarkiaa -festivaali

