Päättyneet hankkeet

Tehostekuva

Genetic Resources of Russian Farm Animals

Suomen Akatemia käynnisti 8,2 miljoonan euron määrärahalla uuden laaja-alaisen ja kansainvälisesti suuntautuneen Muuttuva Venäjä-tutkimusohjelman. Ohjelma toteutetaan vuosina 2003-2007. Aleksanteri-instituutin tutkijoista kolme on osallisena yhdessä rahoitusta saaneessa hankkeessa.

Englanninkielinen projektikuvaus Genetic resources of Russian farm animals

Julkaisu 2009: Sakha Ynaga. Cattle of the Yakuts. Edited by Leo Granberg, Juha Kantanen and Katriina Soini. Academia Scientiarum Fennica, 2009. ISBN 978-951-41-1032-0. Sarja: Suomalaisen tiedeakatemian toimituksia; 355.
Kirjaa myy Tiedekirja.

Projektin johtaja: Prof. Asko Mäki-Tanila, MTT Agrifood Research Finland, www.mtt.fi

Kesto: 2003-2007

Tutkijat:
Leo Granberg, University of Helsinki, Aleksanteri-instituutti, leo.granberg[at]helsinki.fi
Ilma Grigaliunaite, MTT Agrifood Research Finland, ilma.grigaliunaite[at]mtt.fi
Juha Kantanen, MTT Agrifood Research Finland, juha.kantanen[at]mtt.fi
Petri Kapuinen, MTT Agrifood Research Finland, petri.kapuinen[at]mtt.fi
Inna Kopoteva, University of Helsinki, Aleksanteri-instituutti, inna.kopoteva[at]helsinki.fi
Sirpa Kurppa, MTT Agrifood Research Finland, sirpa.kurppa[at]mtt.fi
Eeva Pääkkönen, University of Helsinki, Aleksanteri-instituutti, eeva.paakkonen[at]helsinki.fi
Pentti Ruokokoski, MTT Agrifood Research Finland, pentti.ruokokoski[at]mtt.fi
Katriina Soini, MTT Agrifood Research Finland, katriina.soini[at]mtt.fi
Miika Tapio, MTT Agrifood Research Finland, miika.tapio[at]mtt.fi

Rahoitus: Suomen Akatemia