Conference e-mail
fcree-aleksconf@helsinki.fi



The Aleksanteri Institute

Unioninkatu 33 (P.O. Box 42)
00014 University of Helsinki

Past Aleksanteri Conferences

Speakers in alphabetical order

Aalto Pami 3B, 4D
Aissaoui Alex 5D
Aitamurto Kaarina 1H, 2D
Akopov Sergei 2G
Anikin Vasiliy 4G
Arkhipova Alexandra 1E
Autio-Sarasmo Sari 5G, 7A
Bacon Edwin 2C, 4B
Badanin Bishop Mitrofan 2D
Balakishi Samir 6E
Balashova Yuliya 5D
Baschmakoff Natalia 7D
Bethwaite Julia 4B, 5C
Beuerle Benjamin 7C
Bindman Eleanor 4C, 6F
Biziukova Volha 5F
Bogdanova Elena 1F, 4C
Bogomiagkova Elena 5F
Borisova Tatiana, 3F
Bourgeot Liisa 3A
Braslavskiy Ruslan 2G
Burbank Jane 3F
Chalov Ilia 6F
Cheglakova Liudmila 7G
Chełminiak Marcin 3H
Chernova Zhanna 1F
Chernysh Anna 4D
Copeland Paul 4C
Cox Terry 5F
Darakchi Shaban 1H
de Almeida Lucila 3B
Dekalchuk Anna A. 5E
Derlugyan Georgi 6E, Plenary session II
Dezhina Irina Plenary session II
Dikova-Milanova Miglena 5A
Dunas Denis 3D
Eremicheva Galina 7E
Evdokimova Elena 7E
Everett Rabekah 3B
Fedyukin Igor 3G
Flade Falk 1C
Forsberg Tuomas 4B, 5A, 6B
Frey Felix 1C
Galkina Marina 2B
Gel'man Vladimir 1E, 2E, 5E
Gjerde Kristian Lundby 7C
Graan Andrew 4A
Granberg Leo 4G
Grigoriev Ivan 5E
Gritsenko Daria 4C, 5E, 6A, 7C
Gureeva Anna 3D
Gurova Galina 5D, 7G
Götz Elias 5A
Harris Jane Gary 7D
Herd Graeme 2A, 3C
Heusala Anna-Liisa 3G
Hirose Yoko 3H
Humphreys Brendan 4A
Huotari Jussi 6A
Hutchings Stephen 1A
Ickes Barry 4D, plenary session I
Ignatova Svetlana 7E
ilyina Larisa 4D
Isaeva Valentina 1H
Ivashinenko Nina 7B
Jensen-Eriksen Niklas 1C
Jänis-Isokangas Ira 2F, 3F
Jäppinen Maija 1F, 7B
Järvinen Jouni 4A
Kaakkuriniemi Tapani 3A
Kabanov Yury 2E
Kaczmarska Katarzyna 5D
Kaczmarski Marcin 3H, 7F
Kahla Elina 2D
Kansikas Suvi 1C, 5G
Kapustkina Elena 3E
Karacharovskiy Vladimir 6C
Khmelnitskaya Marina 1D, 3G, 4C, 5E
Kivinen Markku 2D, 4G
Klein Margarete 6B
Klimova Anna 4G, 7B
Knöbl Wolfgang 2G, plenary session I
Kochergina Ekaterina 1D
Kolesnikova Elena 7G
Kononenko Pavel 6F
Kononova Olga 7A
Kotowicz Wojciech 3H
Kozlovskiy Vladimir 2G
Krome Nicole 4D
Kuhr-Korolev Corinna 3F
Kuhrt Natasha 3B
Kuklina Alexandra 6A
Kuleva Margarita 6D
Kulmala Meri 1F, 4C, 5E
Kusimova Tamara 6E
Kutkina Anna 4F
Kuznetsova Anna 7C
Könönen Maija 3A, 7D
Laine Veera 2C
Lassila Jussi 2C, 5C
Lauk Epp 2F
Lavikainen Jyri 5A
Lehtisaari Katja 2B, 5B
Lonkila Markku 6G
Lowry Anna 6E, 7A
Maksim Anastasia 1A
Malinova Olga 2A, 4B
Mannila Simo 6C, 7E
Mareeva Svetlana 4G, 5F
Maslovskaya Elena 1G
Maslovskiy Mikhail 2G
Matala Saara 1C
Matsiyevsky Yuriy 4F
Matskevich Maria 3E
Merlen Camille-Renaud 3B
Miazhevich Galina 1A, 4E
Miklossy Katalin 6E
Morozova Natalia 7F
Moshes Arkady 2C
Mustafina Renata 1G
Mäkinen Sirke 2A, 3C, 5D
Napolitano Rosario 2F
Nechemias Carol 1D
Nemirovskaya Anna 7A
Nemirovskiy Valentin 7A
Nieminen Hannu 2B, 3D
Nikula Jouko 5F
Nizhnikau Ryhor 2C, 7F
Nordenstreng Kaarle 3D
Saša Obradović 4A
Ogushi Atsushi 4F
Oittinen Vesa 3A
Oiva Mila 5G
Oivo Teemu 6G
Okabe Takehiro 2F
Oldberg Ingmar 1B
Olekh Grigory 7F
Opdahl Ingerid 6E
Paikin Zachary 3B
Pal Pallavi 4B, 7E
Pallot Judith 1D
Palonkorpi Riikka 5G
Pape Ulla 1F, 5E, 6C
Pavlovskaya Maria 7A
Persson Gudrun 6B
Petrushenko Maria 1A
Pierzynska Justyna 4A
Pietiläinen Jukka 3G
Potapova Elizaveta 5D
Protassova Ekaterina 7G
Pursiainen Christer 5A
Pushina Olga 1G
Putinaite Nerija 3E
Ratilainen Saara 4E
Raun Alo 1E
Renz Bettina 6B
Richter Andrei 2B, 5B
Romanova Tatiana 3H, plenary session III
Rudenko Nikolay 7A
Rytkönen Roosa 3G, 7G
Saari Sinikukka 1G
Safarova Gaiane 6C
Sahari Aaro 5G
Salmi Anna-Maria 4C
Salonen Hilma 6A
Sanina Anna 1H, 5C
Savinskaya Olga 1D
Savkina Irina 7D
Schmidt-Felzmann Anke 1B, 3H, 5A
Sergunin Alexander 1B, 2A, 6A
Shcherbak Andrey 1H
Shenderova Svetlana 7G
Shkel Stanislav 1E
Shmidt Mayya 6 E
Shpakovskaya Larisa 1F
Siddi Marco 3H
Silvan Kristiina 5C
Simons Greg 3C, 4B
Sivetc Liudmila 2B, 5B
Slobodenyuk Ekaterina 4G
Smith Hanna 2A, 3C, 6B
Sokhibov Akmal 7F
Soldatkin Alexander 6F
Starodubtsev Andrey 2E, 5E, 6F
Streikus Arūnas 2F
Subrt Jiri 2G
Sucala Voicu Ion 7A
Suleymanova Dilyara 4E, 7G
Sungurov Alexander 2E
Sätre Ann-Mari 4G
Tarasenko Anna 5F, 6D, 7B
Tarusina Inessa 6F
Teramae Mark 4F
Tinyakov Daniil 2E
Tkacheva Tatiana 6F
Tolstaya Katya 2D
Trakhtenberg Anna 6G
Treshchenkov Evgeny 5A
Trubnikova Nina 6G
Tulaeva Svetlana 6D
Turoma Sanna 1A, 3E, 7D
Tynkkynen Veli-Pekka 6A, 7C
Ukhvatova Maria 1H
van der Vet Freek 1G, 5B
Vandysheva Elena 2E
Vartanova Elena 2B, 3D, 6G
Varyzgina Alla 4G, 7B
Vendil Pallin Carolina 5B, 6G
Viljanen Elina 3A
Vlakhov Andrian 6A
Voronova Liudmila 4F
Vulovic Marina 4A
Weaver Cai 4E
Wengle Susanne 4D
Wijermars Marielle 1A, 4E, 5B
Wilhelmsen Julie 7C
Xin LI Plenary sessio III
Yagodin Dmitry 3C
Yakovleva Irina 6C
Zaostrovtsev Andrey 1E
Zdravomyslova Elena 1F
Żęgota Krzysztof 1B
Zelikova Julia 1F, 6D
Zemnukhova Liliia 7E
Zhidkova Natalya 6D
Öhman Mia 3E
Österberg Ira 3E