Head of the Organising Committee
Sanna Turoma
sanna.turoma [at] helsinki.fi

Conference Coordinator
Kaarina Aitamurto
kaarina.aitamurto [at] helsinki.fi

Conference Secretary
Maarit Elo-Valente
maarit.elo-valente [at] helsinki.fi

Conference Intern
Miikka Piiroinen
miikka.piiroinen [at] helsinki.fi

Conference e-mail:
fcree-aleksconf [at] helsinki.fi


The Aleksanteri Institute

Unioninkatu 33 (P.O. Box 42)
00014 University of Helsinki
phone +358-(0)50-3565 802

aleksanteri [at] helsinki.fi

 

Past Aleksanteri Conferences

 

Speakers and abstracts in alphabetical order

First Name Last Name  Panel(s)
Pami Aalto 6F (discussant)
Inna Adamson 3A
Kaarina Aitamurto 3J; 1A (chair), 6G (discussant), 7E (chair)
Behzad Akhlaghi 2E
Stephen Amico 2J
Alexandra Arkhipova 7G
Tatiana Artemyeva 3E
Alexandra Astapenko 6G
Sari Autio-Sarasmo (chair)
Görkem Atsungur 2D
Anna Avdeeva 6E; 3C (chair)
Natalia Avdonina 1D
Mitrofan Badanin (Bishop) 4C
Julia Balashova 5H
Natalia Baschmakoff 1F (chair), 7B (discussant)
Jan Claas Behrends 7A
Konstantin Bogdanov 5D
Elena Bogdanova 3C; 1E (discussant), 6E (chair)
Olga Boitsova 5B
Liisa Bourgeot 3E (chair)
Craig Brandist 3I
Ruslan Braslavskii 7E
Elena Bratishenko 1B
Dimitri Bratkin 7B
Irina Busygina 4H, 6A (roundtable)
Alexander Buzgalin 7C
Liisa Byckling 7F (chair)
Zhanna Chernova 3C; 6E (discussant)
Kakhaber Chikhradze 1B
Aleksandr Churkin 5C
Alicja Curanović 1F; 3J (discussant)
Dragana Cvetanovic 7I; 2B (chair)
Olga Davydova-Minguet 7B; 2J (chair), 6B (discussant)
Anastasia Denisova 7G
Miglena Dikova-Milanova 3H
Magda Dolińska-Rydzek 2H
Victoria Dudina 4D
Esuna Dugarova 3C, 6E
Liliya Duskaeva 3F; 3F (chair)
Valery Dymshits 6C
Josef M. Dzyaloshinsky 1J
Emil Edenborg 1D
Lyubov Fadeeva 4H
Kapitolina Fedorova 5A
Elena Fedotova 7B
Ksenia Filimonova 2G
Veronika Fors 4G
Tuomas Forsberg 6A (chair), 7A (discussant)
Rolf Fredheim 3D
Alexey Gaidukov 3J
Marina Gavrilova 2G
Corinne Geering 4F
Vladimir Gel'man 2F (discussant)
Julia Gerlach 2B; 5F (discussant)
Boris Gladarev 5A
Ekaterina Glukhova 1H
Alexey Goryachev 3F
Daria Goryacheva 1E
Leo Granberg 1E
Ivan Grinko 5G
Alexander Grischenko 4B
Jukka Gronow 5B (discussant)
Olga Gurova 1I, 7D,
Wladislaw Hedeler 3I
Marina Henrikson 2E
Meri Herrala 5F
Anna-Liisa Heusala 6F (chair)
Artur Holavin 1E
Pertti Honkanen 7C; 3I (chair)
Päivi Honkatukia 3G (chair)
Gernot Howanitz 3D
Viktor Hrul 1J
Sarah Hudspith 7F; 3E (discussant)
Brendan Humphreys 1F
Tomi Huttunen 6G
Susan Ikonen 4D; 2G (discussant)
Oxana Issers 1C
Ruzanna Ivanian 1J
Alexander Ivanov 6C
Ira Jänis-Isokangas 3H
Sigrid Kaasik-Krogerus 6B (chair)
Elina Kahla 4C; 4C (chair), 6H (chair), 7H (discussant)
Ilja Kalinin 2D
Ekaterina Kalinina 7D; 4J (discussant), 5J (chair)
Larisa Kangaspuro 3H
Markku Kangaspuro 5G (chair), 6D (discussant)
Aleksandra Kasatkina 5A
Anastasiia Kazun 5H
Anton Kazun 1H
Catriona Kelly 1G (discussant)
Violetta M. Khabibulina 6H
Irina Khaldarova 1D; 5H (chair)
Natalia Kharadze 1B
Margarita Khartanovich 4G
Marina Khmelnitskaya 3D (chair)
Noora Khudoikulova 2A
Nadir Kinossian 4F; 7F (discussant)
Markku Kivinen 6D (chair)
Boris Knorre 5C; 4C (discussant)
Anna Korhonen 5B (chair)
Elena Kochetkova 5F
Pia Koivunen 5F
Hans van Konigsbrugge 7J; 7J(chair)
Yulia Konyaeva 3F
Larisa Korganashvili 3A
Jeanne Kormina 1A
Nataliia Kornilova 3F
Natalya Kosmarskaya 2A
Irina Kotkina 2H
Vladimir Kozlovskii 7E
Tatiana Krihtova 1C
Yana Krupets 3G; 1I (discussant)
Margarita Kuleva 1I; 2C (roundtable), 5J (discussant)
Meri Kulmala 3C; 2C (roundtable)
Sergey V. Kurushkin 1J
Evgeniya Kutergina 6H
Kimmo Kääriäinen 7H (chair)
Maija Könönen 3E
Veera Laine 2D
Anni Lappela 3B; 2J (discussant)
Tatiana Larina 4E
Jussi Lassila 6G; 1A (chair), 2D (discussant)
Jacob Lassin 5C (chair)
Nadezhda Lebedeva 4E
Katja Lehtisaari 4G; 4G (chair), 5H (discussant)
Magdalena Leichtova 2F
Irina Levontina 4B
Antoine Fr. Lévy 4C
Fabian Linde 1F, 6D
Tatjana Lipiäinen 5B
Sonja Luehrmann 1A
Marina Maguidovitch 5J, 5J
Almagul Maimakova 2A
Andrey Makarychev 7D; 6A (roundtable)
Olga Malinova 4H; 6A (roundtable)
Simo Mannila 6C (chair)
Mikhail Maslovski 6D; 3G (chair), 4I (chair)
Maria Matskevich 7A
David McVey 4D
Igor Mikeshin 7H
Mikhail Mikeshin 6H
Natella Mikheeva 3B
Katalin Miklóssy 3A (chair), 6H (discussant), 7J (discussant)
Dumitru Minzarari 7A
Leila Mirzoyeva 2A
Nikolay Mitrokhin 1G; 5G (discussant)
Kåre Johan Mjør 4I, 5I; 7E (discussant)
Arkady Moshes 7A (chair)
Arto Mustajoki 4E; 1C (discussant), 4E (chair)
Daniel Philipp Müller 6F
Sirke Mäkinen 4H (discussant)
Dominika Narozna 4A
Nadya Nartova 3G
François Nel 4G
John Nelson 2B; 7I (discussant)
Kamilla Nigmatullina 1J
Rogier Nieuweboer 6C (discussant)
Jouko Nikula 1E (chair)
Wojciech Nowiak 4A; 4A (chair)
Vesa Oittinen 3I, 5I, 7C; 7C (chair)
Mila Oiva 5E (discussant)
Elena Omelchenko 3G
Ekaterina Orekh 5B
Elena A. Ostrovskaya 7E
Alexander Panchenko 5D
Mervi Pantti 1D (discussant)
Polina Pekker 3A
Hanna Peltonen 5E (chair)
Maija Penttilä 7H (discussant)
Mika Perkiömäki 3E; 6G (chair)
Pekka Pesonen 2G (chair)
Nikita Petrov 3I
Jukka Pietiläinen 1D (chair), 3D (discussant)
Rob van der Ploeg 7J
Alexander Ponomariov 2H
Gregory Popov 2F
Kirill Postoutenko 4B (discussant)
Birgitte Beck Pristed 4F
Irina Privalova 5H
Ekaterina Protassova 4E; 1C (chair), 2A (chair), 3A (discussant)
Yulia Prozorova 6D
Christer Pursiainen 6A (roundtable)
Katri Pynnöniemi 2E (discussant), 4H (chair)
Susanna Rabow-Edling 4I
Daria Radchenko 7G
Irina Rannak 3B
Saara Ratilainen 1I; 2C (roundtable), 3B (discussant), 4J (chair)
Paula Rauhala 7C (discussant)
Anna Razuvalova 5D
Anastasia Rekshinskaya 2G
Olga Romanova 2F
Vadim Romashov 2E
Arja Rosenholm 4J; 1I (chair)
Hanna Ruutu 4D (chair)
Katja Ruutu 6F; 2D (discussant)
Levon Saakyan 4B
Sinikukka Saari 7A
Aino Saarinen 1B (chair)
Aleksey Safronov 6H
Suvi Salmenniemi 4J
Anna-Maria Salmi 7B (chair)
Irina Savkina 4J
Jutta Scherrer 6D; 1F (discussant)
Adrian Selin 7F
Olga Severskaia 4B
Damina Shaibakova 2A (discussant)
Tatiana A. Shakurskaya 6H
Mekhti Sharifov 7H
Diana Shendrikova 2D
Lev Shishov 7I
Roman Shizhensky 3J
Aleksei Shmelev 4B (chair)
Elena Shmeleva 4B
Larisa Shpakovskaya 6E
Sergey Shtyrkov 1A; 5D (discussant)
Marco Siddi 7B
Viktor Sidorov 1J (chair)
Julia Simpanen 5F
Nikolai Smirnov 3H (chair)
Hanna Smith 2F (chair), 6A (discussant)
Jeremy Smith 1G (chair)
Alexander Smoljanski 2B
Akmal Sokhibov 7G (chair)
Victoria Smolkin-Rothrock 1G
Irina Sokhan 2J
Kirill Solovyov 7F
Hanna Staehle 2H
Daniela Steila 6F; 3I (discussant)
Andrzej Stelmach 4A
Vlad Strukov 2C (roundtable); 7D (discussant)
Mikhail Suslov 4I; 2H (chair & discussant), 5C (chair)
Igor Sutyagin 3H
Arseniy Svynarenko 2B (discussant)
Julia Sweet 6G
Edward Swiderski 5I
Joanna Szostek 3D
Ann-Mari Sätre 1E; 4F (discussant)
Indrani Talukdar 6F
Igor Temnyshev 2E
Alexander Titov 1G
Katya Tolstaya 4C
Sanna Turoma 2C (chair), 3J (chair), 5I (discussant)
Jouni Vaahtera 4E (discussant)
Tatiana Vaizer 5A (discussant)
Nikolai Vakhtin 5A (chair)
Freek van der Vet 1H (discussant)
Elena Vartanova 4G (discussant)
Alexander Vatlin 3I
Timo Vihavainen 3H (discussant)
Ilya Vinkovetsky 5B
Liudmila Voronova 1D; 7D (chair)
Valerii Viugin 5D (chair)
Manuel Waegemans 7J
Tadeusz Wallas 4A (discussant)
Cai Weaver 1B (discussant)
Dmitry Yagodin 7G (discussant)
Maria Yashina 3A
Irina Yukina 2J
Elena Yushkova 1H
Konstantin Zamyatin 5G
Andrey Zaostrovtsev 2F
Elena Zdravomyslova 3C (discussant)
Julia Zelikova 1E
Alisa Zhabenko 1B, 6E
Anna Zhbannikova 6H
Aigul Zhumabekova 2A
Milosz Zielinski 5J
Evert van der Zweerde 4I (discussant), 5I (chair)
Stanislaw Zyborowicz 4A
Ira Österberg 7I; 7I (chair), 4D (discussant)