Programme

Please note that the programme is preliminary and minor changes and additions are possible.

 
WEDNESDAY 24 OCTOBER
 

10:00-12:00 Registration (Info desk, entrance hall in front of the Small Hall, 4th floor in the University of Helsinki Main Building, address: Unioninkatu 34/ Fabianinkatu 33. All conference sessions will take place in the Main Building.)

Registration3 Registration2

12:00-12:30 Opening Ceremony (Small Hall, Main Building)

Chair: Markku Kivinen, Director, Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland

Tarja Halonen, President of the Republic of Finland 2000-2012

12:30–14:00 Plenary Session I (Small Hall, Main Building)

Kati Opening

Chair: Katalin Miklóssy, Aleksanteri Institute/ Department of Political and Economic Studies, University of Helsinki, Finland

Szelenyi's presentation Berend ja Radics

Iván Szelényi
William Garam Sumner Emeritus Professor of Sociology and Political Science, Yale University and NYUAD, USA
Pathways from and Crises after Communism

Iván Berend
Distinguished Professor, University of California, Los Angeles, USA
Change and Continuity in Central and Eastern Europe

14:00-14:30 Coffee

14:30-16:30 Panels I

1 Ceres-panel 1: Competing Modernities: East-West Interaction during the Cold War (Auditorium II)
Chair and discussant: Katalin Miklóssy (Aleksanteri Institute/ Department of Political and Economic Studies, University of Helsinki, Finland)
Sari Autio-Sarasmo
(Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland): Following the Western Model: Soviet Economic Modernisation during the Cold War
Helene Carlbäck (Södertörn University, Sweden):  The Woman Question and Competing Modernities during the Cold War
Suvi Kansikas (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland): Western Models for Eastern Integration. The CMEA Analyses of the EC at the Turn of the 1970s
Rósa Magnusdóttir (Aarhus University, Denmark):  Soviet Modernity and the American Enemy during the Cold War

2 Regulation, Education and Economic Competition (Hall 14)
Chair:Tuomas Laine-Frigren (University of Jyväskylä, Finland)
Faragat Karimova
(Medical State University, Uzbekistan): System of Antimonopolistic Mechanisms in Governmental Institutions
Maxim Markin (National Research University Higher School of Economics,Moscow, Russia): Trying to Restore the Competition: Conflicting Results of the State Regulation in Russian Retail Industry
Svetlana Tulaeva (University of Eastern Finland): Regulatory Competition: A Case of Russian Forestry Sector
Maria Pitukhina and Svetlana Sigova (Petrozavodsk State University, Russia): Competence-Based Approach as a Tool for Society
Discussant: Anna-Liisa Heusala (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

3 Competition and Democracy I (Hall 15)
Chair: Vladimir Gel'man (European University at St. Petersburg, Russia and Finland Distinguished Professor, Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Jan Holzer
(Masaryk University, Czech Republic): Opposition in Contemporary Russian Politics. Notes on Specific Actor in Authoritarian/ Hybrid Regime
Elena Maslovskaya (Nizhny Novgorod State University, Russia): Competition in the Juridical Field: The Case of Russia
Catherine Owen (University of Exeter, UK): Human Rights Activists and Advisory Bodies in Russia: Working for State or Civil Society?
Andrey Zaostrovtsev (European University at St Petersburg, Russia):  Russian Authoritarianism: “Natural State” against Fair Competition
Discussants: Tapani Kaakkuriniemi (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland) and Vladimir Gel'man (European University at St. Petersburg, Russia and Finland Distinguished Professor, Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

16:45-18:45 Panels II

4 Between East and West during the Cold War (Auditorium II)
Chair: Suvi Kansikas (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Elena Kochetkova
(European University at St. Petersburg): East-West Competition and Forestry Cooperation in 1953-1964
Simo Mikkonen (University of Jyväskylä, Finland): Transnational Turn in the Soviet Society during the Late Socialism
Markus Kari (University of Helsinki, Finland): Pilot to the West – Bank of Finland as a Westernizer of the Economic Policies of the 1980’s
Haris Dajč (University of Belgrade, Serbia): Balkan Pact 1953 and Yugoslavia
Discussant: Sari Autio-Sarasmo (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

5 Problems of Healthy Economic Competition (Hall 14)
Chair: Arseniy Svynarenko (University of Tampere, Finland)
Oksana Nezhyvenko (National University of Kyiv-Mohyla Academy, Ukraine): Competition and Corruption: the Idea of Shadow-Free Economy
Larissa Volodina (Saint-Petersburg Institute of Foreign Economic Affairs, Economics and Law, Russia): The Basic Tendencies of Social Policy of the Russian Business
Alexander Gurkov (Higher School of Economics, St. Petersburg, Russia and Faculty of Law, University of Helsinki, Finland) : Arbitrating Competition Law Disputes in Russia
Seyed Behzad Akhlaghi (Editor of Diplomacy Group, Iqna News Agency, Iran): Improvement, Innovation and Expansion of Competition in Central Asia
Discussant: Laura Solanko (Bank of Finland, Finland)

6 Competition and Democracy II (Hall 15)
Chair: Anna-Liisa Heusala (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Sergey Zaverskiy (Moscow State University, Russia): Spatial Distribution of Government Authorities and Regional Development
Nadir Kinossian (University of Tromsø, Norway): The Image of a Competitive City: the Gap between Aspiration and Reality
Discussant: Veli-Pekka Tynkkynen (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

18:45 Welcome Drink (University Main Building lobby on the Senate Square side, Unioninkatu 34)

Welcome Drink Audience2

 
THURSDAY 25 OCTOBER

08:30-10:00 Panels III

7 Popular Culture in the Cold War Competition (Hall 7)
Chair: Dragana Cvetanovic (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Rhiannon Dowling Fredericks
(University of California, Berkeley, USA): Communism, Consumerism and the Competition over the ”Good Life”: the Making of Ninotchka, and the Russian Question and the Early Cold War
Riikka Nisonen (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland): A Mole Hole in the Iron Curtain
Discussant: Tuomas Laine-Frigren (University of Jyväskylä, Finland)

8 Competing Identities and Education (Hall 8) CANCELLED

10:15-12:15 Panels IV

9 Cold War Competition in the Sphere of Culture (Hall 14)
Chair: Rósa Magnusdóttir (Aarhus University, Denmark)
Mateja Habinc
(University of Ljubljana, Slovenia): Eliminating State Holidays as a Part of Saving Measures: a Slovenian Case Study
Pia Koivunen (University of Tampere, Finland): The World Youth Festival as a Forum for Demonstrating the Soviet Cultural Supremacy
Takehiro Okabe (University of Helsinki, Finland): Competing with another Kalevala: O.W. Kuusinen, Soviet Intellectuals and the Making of the Soviet Kalevala in 1949
Discussant: Simo Mikkonen (University of Jyväskylä, Finland)

10 Social Welfare and Civil Society in Transformation (Hall 7)
Chair: Freek van der Vet (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Elena Maltseva
(Nazarbayev University, Kazakhstan): Kazakhstan’s Social Welfare Reform: Understanding the Role of Informal Institutions and Discourse in Public Policy Process
Alima Bissenova (Max Planck Institute, Germany): The Boom, the Bust, and the Mediating State: Housing Bailouts and the Discourse of Fairness in the Wake of Financial Crisis in Kazakhstan
Dmitry Goncharov (National Research University Higher School of Economics, Russia): Postcommunist Uncivicness: Syndrome of Anti-Modern Society
Anna Tarasenko (European University at Saint Petersburg, Russia): Division Means no Competition? The Case Study of the Non-profit Sector in St. Petersburg        
Discussants: Simo Mannila (National Institute for Health and Welfare, Finland) and Meri Kulmala (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

11 Inter-Ethnicity and Citizenship (Hall 8)
Chair: Sigrid Kaasik-Krogerus (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Tatiana Litvinova
(Russian Academy of Science): Regional Power Institutions of the North Caucasus and Federal Power of Russia: through Competition to Consensus
Juris Rozenvalds (University of Latvia): Inter-Ethnic Relations and Political Competition in Post-Soviet Development of Estonia and Latvia
Elo-Hanna Seljamaa (University of Tartu, Estonia): Ethnic Diversity and Competition in Post-Soviet Estonia
Rumiya Tangalycheva (Saint-Petersburg State University, Russia): Intercultural Training Program as a Tool of Raising the Individual Level of Competition
Discussants: Markku Kangaspuro (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland) and Sari Eriksson (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

12:15-13:15 Lunch break

13:15-14:45 Plenary Session II (Small Hall, Main Building)

Sparks' presentation Szelenyi ja Petö

Chair: Markku Kivinen, Director, Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland

Colin Sparks
Professor of Media Studies, Chinese Media Research Center, University of Westminster, UK
Censors, Markets and Journalism

Andrea Petö
Professor, Department of Gender Studies, Central European University, Hungary
History as Happiness

14:45-15:15 Coffee

Coffee break Break

15:15-16:45 Panels V

12 Competition and Co-operation in Sports (Hall 7)
Chair: Saara Ratilainen (Aleksanteri Institute, Finland)
Brendan Humphreys
(Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland): Soldiers or Jailers? Rugby in Ceausescu’s Romania
Elena Kapustkina (Saint-Petersburg State University, Russia): Competition of a Form of Rehabilitation for Handicapped People
Tatjana Lipiäinen (University of Eastern Finland): Cooperation Mechanisms of the Russian Youth: Transnational Capoeira Angola Movement in St. Petersburg
Discussant: Jussi Lassila (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

13 Gender – Equality (Hall 8)
Chair: Anna-Maria Salmi (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Marianna Muravyeva
(Aleksanteri Institute/ Faculty of Law, University of Helsinki, Finland): Competing Genders: Domestic Homicide and Traditional Values in Russian Society
Larisa Zabrovskaia (Russian Academy of Science): The Gender Policy in Countries with Confucian Traditions: A Comparative Study
Ekaterina Borozdina (European University at St. Petersburg, Russia): The Russian “Maternity Capital” Benefit: Outcomes for Gender Equality
Discussant: Andrea Petö (Central European University, Hungary)

14 Politics of Cultural Identity (Hall 14)
Chair: Anna Korhonen (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Elnura Assyltayeva
(Al-Faraba Kazakh National University, Almaty, Kazakhstan): Identity in Democracy
Chia Yin Hsu (Portland State University, USA): The Color of Money: The Ruble, Competing Currencies, and Conceptions of Citizenship in Russian Manchuria, 1890s-1920s
Michael Long (Baylor University, USA): Progress or Stagnation: Inter-Agency Competition in the Preservation of Georgian Cultural Monuments
Discussant: Aappo Kähönen (Department of Political Studies, University of Helsinki, Finland)

17:00-18:30 Panels VI

15 Competition in Socialism – Theoretical Approaches (Hall 7)
Chair: Jutta Scherrer (Ecole des hautes études en sciences sociales, Paris, France)
Dieter Segert
(University of Vienna, Austria): The Need in Competition in State Socialist Society as a Precondition for the Transition to a Modern Society
Natali Stegmann (University of Regensburg, Germany): No Competition at All? Ideas of a Good Life in Late Socialist Societies: Working Place and Family (Examples from Poland and Czechoslovakia)
Katalin Miklóssy (Aleksanteri Institute/ Department of Political and Economic Studies, University of Helsinki, Finland): Interactive Socialism: Competition and Entrepreneurial Behaviour
Discussant: TBC

16 A(nta)gonising Civil Society in BiH – Motives, Practices, and Results (Hall 8)
Chair: Brendan Humphreys (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Piotr Goldstein
(University of Manchester, UK): Agony or Agonism? Changing Modes of (Non)-Competitiveness in Mostar and Novi Sad Civil Societies
Giulia Carabelli (Queen’s University Belfast, Northern Ireland): Antagonism vs. Good Society: Is the Answer in Art Practice? The Case of Mostar
Maria Andreana Deiana (Queen’s University Belfast, Northern Ireland): Fighting against Windmills? The Promises and Perils of Collective Action in Post Dayton Bosnia-Hertzegovina
Discussant: Jouni Järvinen (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

Friday 26 October
 

Audience

09:00-11:00 Panels VII

17 Theoretical Perspectives of Competition I (Hall 14)
Chair: Hanna Ruutu (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Irina Frolova
(Tver State University, Russia): Chinese Strategems as a Reflection of Competition Theory and Practice
Nina Wieda (Middlebury Collge, USA): Tales of Unauthentic Human Beings: Competition in Contemporary Russian Literature
Discussant: Jutta Scherrer (Ecole des hautes études en sciences sociales, Paris, France)

18 Power Vertical or Competition? Power Elite Strategies and Structuring of Civil Activism in the “Operated Democracy” in Modern Russia (Hall 7)
Chair: Peggy Watson (University of Cambridge, U.K.)
Anna Shentyakova
(St. Petersburg State University, Russia): The Influence of the Federal Elite on the Inter-Party Competition in the Pre-Election Period
Aleksandra Daugavet (Sociological Institute of Russian Academy of Sciences, St. Petersburg, Russia): St. Petersburg Political-Administrative Elite on the New Stage: “Return” of Opposition to Regional Parliament
Polina Leshukova (Sociological Institute of Russian Academy of Sciences, St. Petersburg, Russia): Elite Clubs: Modern Russia and Motivation of the Members
Andrey Nevskij (Sociological Institute of Russian Academy of Sciences, St. Petersburg, Russia): Social and Labor Movements in St. Petersburg: Rise of the Leaders and Interaction between Groups
Discussant: Markku Kivinen (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

19 Changing Values and the Idea of Democracy (Hall 8)
Chair: Tatiana Zhurzhenko (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Siti Zahrotul Luthfiyah
(University of Indonesia): Democracy: New Colonialism for Developing Country
Aimar Ventsel (University of Tartu, Estonia): Half of the Country is My Relatives: Kinship Solidarity, Morality and Good Life in Post-Socialist Kazakhstan
Gulnar Iskakova (Academy of Political Science, Semey State Pedagogical Institute, Kazakhstan): Social and Cultural Context of Human Rights: Dialogue of Cultures East-West
Discussant: Markku Lonkila (Department of Social Research, University of Helsinki, Finland)

11:15-13:15 Panels VIII

20 Geopolitical Aspects of Competition (Hall 7)
Chair: Anni Kangas (University of Tampere, Finland)
Greg Simons (Uppsala University, Sweden): New Public Diplomacy in the Era of Global Communication and Competition
Aftab Kazi (Johns Hopkins University, USA and Quid Azam University, Pakistan): Interdependence or a New Political Order in Eurasia: A Geopolinomic Perspective
Nadezhda Kharlampieva (Saint-Petersburg State University, Russia): East Meet East in the Arctic: How Are We Ready?
Discussant: Hanna Smith (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)

21 Social Welfare and Well-Being: Problems and Challenges (Hall 8)
Chair: Kaarina Aitamurto (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Kishimjan Osmonova (Humboldt University, Germany): Housing and Notions of Social Justice: Soviet legacy and Present
Ortenca Kotherja (University of Tirana, Albania): Professor Workplace Satisfaction: A Factor of Motivation in Their Performance with Students
Klavs Sedlenieks (University of Latvia): The Fiction of Competitiveness: How Latvian Unhappiness Tells a Story of Human Nature
Discussant: Anssi Halmesvirta (University of Jyväskylä, Finland)

13:15-14:30 Lunch break

14:30-16:30 Panels IX

22 National and Transnational Dimensions of Russia’s Relations in the Asian Region (Hall 7)
Chair: Anaïs Marin (Finnish Institute of International Affairs, Finland)
Elena Shadrina (Meiji University, Japan): Russia’s State Capitalism and Energy Geopolitics of Northeast Asia
Fabio Indeo (University of Camerino, Italy): Central Asia between National Interest and Supranational Projects
Discussant: Pami Aalto (University of Tampere, Finland)

23 Theoretical Perspectives of Competition II (Hall 14)
Chair and discussant: Sanna Turoma (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Dzemal Sokolovic (Institute for Strengthening Democracy, Bosnia): The Dialectics of Exchange
Karmo Kroos (Tallinn University, Estonia): Varieties of Post-Communist Capitalism with Their Religious Foundations

24 Ceres-panel 2: Post-Socialist Entrepreneurs as New Economic Actors (Hall 8)
Chair and discussant: Jouko Nikula (Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland)
Ivan Tchalakov (University of Plovdiv, Bulgaria): Innovation and Entrepreneurship in (Post) Socialist Bulgaria: between Capitalist Path-Dependencies and Newly Emerging Patterns of Industrial Development
Vladislava Vladimirova (Uppsala University, Sweden and Tromsø University, Norway): Indigenous Ethnic Kinship/ Neighborhood-Based Organizations (Obshchiny) as a New Way to Economic Entrepreneurship in the Russian North
Ann-Mari Sätre (Uppsala University, Sweden): Household Strategies for Business Development from a Local Perspective in Russia
Ildikó Asztalos Morell (Uppsala University and Mälardalen University, Sweden): Minorities and the Majority: Local Models of Incorporation in Rural Hungary

16:30-17:00 Coffee

17:00-17:45 Plenary Session III (Small Hall, Main Building)
Chair: Markku Kangaspuro, Professor, Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland

Gelman's presentation

Vladimir Gel’man
Professor of Political Science and Sociology, European University at St. Petersburg, Russia and Finland Distinguished Professor, Aleksanteri Institute, University of Helsinki, Finland
Challenges of Competitive Authoritarianism: Lessons from Russia’s Experience

17:45-18:00 Closing Ceremony (Small Hall, Main Building)

RECEPTION

 
The conference reception will be held at the Helsinki City Hall (address: Pohjoisesplanadi 11-13) on Thursday on 25 October at 19:00-20:00. The meeting point is at 18:45 in front of the University Main Building by the Senate Square side.