Conference Co-ordinator
David Dusseault
phone +358-(0)9-191 23642
fax +358-(0)9-191 23615
david.dusseault [at] helsinki.fi

Conference Secretary
Anna Salonsalmi
phone +358 9-191 24175 or
+358-(0)50-356 5802
fax +358-(0)9-191 23615
anna.salonsalmi [at] helsinki.fi

Conference Intern
Laura Päiväpuro
phone +358 9-191 23628 or
+358-(0)50-415 1717
fax +358-(0)9-191 23615
laura.paivapuro [at] helsinki.fi

Concerence e-mail:
fcree-aleksconf [at] helsinki.fi
The Aleksanteri Institute

Unioninkatu 33 (P.O. Box 42)
00014 University of Helsinki
phone +358-(0)9-191 23642
fax +358-(0)9-191 23615

aleksanteri at helsinki.fi

hy

Speakers and abstracts in alphabetical order

Aalto, Pami

Akhlaghi, Seyed Behzad

Autio-Sarasmo, Sari (Chair)

Balmaceda, Margarita

Bradshaw, Michael (Keynote Speaker)

Cobodan, Alin

Dobronravin, Nikolay

Dudeck, Stephan

Dusseault, David (Keynote Speaker)

Efimova, Elena

Erdem, Cagri

Erdem, Deniz

Garanina, Olga (Discussant)

Gel'man, Vladimir

Godzimirski, Jakub M. (Chair, discussant)

Gray, Bahram Dordi

Gromov, Alexey (Keynote Speaker)

Grätz, Jonas

Iloniemi, Jaakko (Chair)

Johnson, Corey

Kangaspuro, Markku (Chair)

Kharlampieva, Nadezhda

Kivinen, Markku

Koikkalainen, Katja

Korhonen, Iikka (Discussant)

Korkmaz, Dicle

Lagutina, Maria

Lipponen, Paavo (Opening Speaker)

Liu, Xu (Chair)

Lomagin, Nikita

Marcu, Mirela

Markushina, Nataliya

Mason, Arthur

Matikeeva, Sairagul

Melnikov, Dmitry

Messtyb, Nina

Mäe, Andres

Ochirova, Irina (Chair)

Ollus, Simon-Erik (Chair)

Opdahl, Ingerid M.

Oxenstierna, Susanne

Ozsaglam, Muhittin Tolga

Palonkorpi, Mikko

Paramonov, Vladimir

Peimani, Hooman

Petruca, Irina

Pietiläinen, Jukka

Popova, Ludmila

Prodromidou, Alexandra

Protasov, Vitaly

Pryde, Ian (Chair)

Rogers, Douglas

Rzayeva, Gulmira

Scherbak, Andrey

Shadurskiy, Andrey

Shaldenkova, Tatiana

Sharples, Jack

Sheikoholeslami, Kamran Zia

Sherov-Ignatiev, Vladimir

Sherr, James (Keynote Speaker)

Shoujun, Cui (Keynote Speaker)

Sir, Jan

Smith, Hanna

Solanko, Laura

Stammler, Florian (Chair, discussant)

Stepina, Inese

Strovsky, Dmitry

Sutyrin, Sergei (Chair)

Svoboda, Karel

Tabata, Shinichiro (Keynote Speaker)

Tynkkynen, Veli-Pekka

Vakulchuk, Roman

Vasiliyeva, Natalia

Yazdani, Enayatollah

Zakatayev, Oleg (Discussant)

Zaostrovtsev, Andrey

Åberg, Martin (Chair)

Øverland, Indra