Helsingfors universitet - Ett europeiskt toppuniversitet

Aktuellt

Helsinki University Bulletin

Yliopisto-lehti

Kulmala bland de mest citerade i världen

Genombrotten i forskningen om atmosfärens nedsmutsning, klimatförändringen samt små partiklars egenskaper och uppkomstmekanismer har gjort forskaren känd.

Kulmala

Även om den finländska vetenskapliga forskningen enligt en färsk rapport från Finlands Akademi citeras mindre än förut, finner man ett finländskt namn i toppen av de internationella citeringsrankningarna. Markku Kulmala, professor i aerosolfysik vid Helsingfors universitet, är en av världens mest citerade forskare.

Enligt Thomson ISI Web of Knowledge Essential Science Indicators, som listar antalen citeringar, var Kulmala årets tionde mest citerade geoforskare i världen.

Under de tio senaste åren har de över 200 forskningsarbetena som forskaren publicerat citerats närmare 5 000 gånger.

- Orsaken att de har citerats så flitigt är att vi har gjort många genombrott i vår forskning på områden som nedsmutsningen av atmosfären, klimatförändringen samt egenskaperna hos små partiklar och deras uppkomstmekanism, förklarar Kulmala.

Enligt Kulmala kan man inte säga något svartvitt om citeringslistornas betydelse.

- De forskare som annars också syns och hörs ligger på toppen i citeringslistorna. Listningen är en rimligt tillförlitlig indikator särskilt inom naturvetenskaperna, medicinen och miljö- och biovetenskaperna.

För närvarande är Kulmala den enda finländaren som på sitt område nått en position bland de tio mest citerade forskarna. Han har inga tips om genvägar att ge de finländare som vill komma in på listorna.

- Det här är ett arbete som kräver ett långsiktigt, mångsidigt och internationellt angreppssätt. Resultaten kommer inte på momangen.

Text: Anu Vallinkoski
Foto: Veikko Somerpuro
17.11.2009
Översättning: Eva Wahlström

Månadens nyheter >>
Nyhetsarkiv >>

World Design Capital Helsinki 2012

Tiedekulma 

Evenemang:

Pressmeddelanden:

Konsistoriet informerar: