Yliopisto-lehti

27.1.2012

Atomit pinoon
Atomikerroskasvatus- eli ALD-tekniikka on kemian riemuvoitto.

Lehden etusivulle »»

Tilaa Yliopisto-lehti »»

Yliopistolainen

6.2.2012

Kielimuureja
Helsingin yliopisto haluaisi olla kansainvälinen.
Siihen on vielä matkaa.

Lehden etusivulle »»

Ylioppilaslehti

Lehden etusivulle »»

Laitosten määrä vähenee, koko kasvaa

Vuoden alussa laitoksia on nykyisen 67 sijaan 24. Samalla eläinlääketieteellinen, oikeustieteellinen ja teologinen luopuvat laitoksista kokonaan.

Viikki

Tammikuun ensimmäisestä päivästä lähtien biotieteiden laitokseen kuuluu biokemian, biotekniikan, ekologian ja evoluutiobiologian, fysiologian, kasvibiologian, perinnöllisyystieteen sekä yleisen mikrobiologian oppiaineet. Professori Kielo Haahtela uskoo uudistuksen tuovan monia mahdollisuuksia, jos vain rohkeutta riittää.

– Vuodesta 1994 olen ollut kasvavan ja muuttuvan laitoksen johtaja. Uusi yliopisto tarkoittaa uutta vaihetta. Se vaatii asennemuutosta ja uutta ajattelua. Ruohonjuuritasolla tutkimuksessa, opiskelussa ja opetuksessa jokapäiväinen työ ei tule muuttumaan radikaalisti, Haahtela toteaa.

Nykyisen bio- ja ympäristätieteiden laitoksen johtaja on uuden laitoksen vastuuhenkilö.

Laitokset ovat jatkossa taloudellisia vastuuyksiköitä, joilla on oma budjetti. Tämä tarkoittaa myös sitä, että jokaisen tutkijan on hahmotettava omat kulunsa.

– Tutkimustyö ei ole ilmaista. Tutkijan käyttämän tilat ja laitteet ovat myös kustannus laitokselle, Haahtela tarkentaa.

Valtiotieteellinen tiedekunta organisoituu myös kahdeksi suurlaitokseksi vuoden vaihteessa. Professori Anna-Maija Pirttilä-Backmanin vastuulla olevaan laitokseen tulevat sosiaalipsykologian laitos, sosiologian laitos, yhteiskuntapolitiikan laitos, viestinnän laitos sekä tilastotieteen oppiaine.

– Opiskelijoiden arki ei juuri muutu. Kaikkia aineita voi opiskella sivuaineina kuten aikaisemminkin vaikka aineet ovat nyt jaettu kahteen eri laitokseen, Pirttilä-Backman kertaa.

Tutkimuksessa yhteistyötä on tähänkin asti tehty yli rajojen.

– Tutkimusta tehdäksemme tarvitsemme vain pöydän, tuolin ja tietokoneen. Yhteisten asioiden järjestys vaikuttaa arkeen vain vähän, Pirttilä-Backman miettii.

Tiedekunnassa ja laitoksissa opetellaan parhaillaan uusia käytäntöjä.

–Teemme kaikkemme että saisimme kaiken järjestykseen ennen vuodenvaihdetta. Todella työntäyteinen syksy on tulossa, Pirttilä-Backman sanoo.

Kaikki uudet laitokset saavat uudet johtajat syksyn aikana.

Helsingin yliopiston laistosrakenne 1.1.2010 alkaen » »

Helsingin yliopiston Yliopistouudistus-verkkosivut » »

Teksti: Laura Tötterman
Kuva: Veikko Somerpuro
26.8.2009
www.helsinki.fi/verkkotoimitus

 Tilaa uutiset RSS-syötteenä >>
Kuukauden uutiset >>
Uutisarkisto >>

World Design Capital Helsinki 2012

Tiedekulma 

Verkkovideoita:

Tapahtumia yliopistossa

Ilmoitustori:

Lehdistötiedotteet

Yliopiston hallituksen tiedotteet:

Avoimet työpaikat: