
27.4.2012
Hoitoa ja hoivaa
Maailman koulutetuinta kansaa riivaavat terveyserot.
Lehden etusivulle »»

8.5.2012
Avointa tiedettä
Tutkimustieto halutaan kaikkien saataville - mutta kuka maksaa kulut?
Lehden etusivulle »»
Koukuttavaa matematiikkaa
"Videopelit ovat ihanteellinen väline peruskoulutason matematiikan oppimiseen", sanoo tohtori Keith Devlin Stanfordin yliopistosta.
– Videopeleistä löytyvät kaikki hyvän oppimisympäristön ominaisuudet. Pelimaailma on vuorovaikutteinen, siihen uppoudutaan täysillä ja se innostaa itsenäiseen ajatteluun ja ongelmanratkaisuun, Keith Devlin luettelee.
Toistaiseksi kouluissa opetetaan matematiikkaa kuten musiikkiakin, symbolisten nuottien eli numeroiden avulla. Matematiikan oppijoilta vain puuttuvat välineet, joilla toteuttaa taitojaan. Matemaattisten pelien suunnittelijat yrittävät nyt kehittää nuorille tällaisia instrumentteja.
– Suunnittelijoiden suurin haaste on nähdä matematiikka uudella tavalla ja unohtaa numerot, kynät ja paperit.
Devlinin mukaan monet nykypeleistä toistavat vielä vanhaa liitutauluopetuksen mallia.
– Täytyy miettiä, mitä haluamme matematiikalla saavuttaa. Arjen matematiikka ei ole tiedon vaan tekemisen asia. Se on ajattelutapa, jolla ratkaistaan eteen tulevia arjen ongelmia. Näitä taitoja ei tarvitse opettaa numerosymboleilla.
Hyvä peli innostaa pelaajaa jatkamaan laskennon, geometrian ja ongelmanratkaisun taitojen harjoittamista.
– Matematiikkapelien tärkeä elementti ei ole 3D-grafiikka, vaan merkityksellinen konteksti ja tarina, hyvä vuorovaikutus ja palaute sekä vetovoimaiset hahmot.
Keith Devlin puhui CICERO Learning -verkoston yliopistolla 14. kesäkuuta järjestämässä New Innovations in Learning -seminaarissa.
New Innovations In Learning -seminaari »»
Kommentoi uutista Facebookissa »»
Teksti: Tapio Ollikainen
Kuva: Richard Ressman
16.6.2011
Helsingin yliopisto, verkkotoimitus
Kuukauden uutiset >>
Uutisarkisto >>
World Design Capital Helsinki 2012