
27.1.2012
Atomit pinoon
Atomikerroskasvatus- eli ALD-tekniikka on kemian riemuvoitto.
Lehden etusivulle »»

6.2.2012
Kielimuureja
Helsingin yliopisto haluaisi olla kansainvälinen.
Siihen on vielä matkaa.
Lehden etusivulle »»
Yliopisto aloittaa koulutuspakettien myynnin ulkomaisille ostajille
Helsingin yliopisto tarjoaa tulevaisuudessa tilauskoulutusta ulkomaisille ostajille. Rehtori päätti asiasta 18. kesäkuuta, ja toiminta pyritään käynnistämään syksyn aikana.
Koulutusvienniksi nimetyn hankkeen tarkoituksena on tarjota ulkomaisille ostajille maksullisia koulutuspaketteja, joilla koulutettaisiin kerralla useita henkilöitä.
Hankkeen ohjausryhmän puheenjohtajaksi nimetty vararehtori Ulla-Maija Forsberg ei osaa vielä kertoa yksityiskohtia tarjottavien koulutusohjelmien sisällöistä.
- Tarjottavia paketteja on tarkoitus suunnitella syksyn aikana, hän kertoo.
Etukäteen kiinnostusta on herättänyt erityisesti opettajien koulutus.
- Tiedusteluja on tullut myös mahdollisuuksista antaa täydennyskoulutusta ulkomaisten yliopistojen työntekijöille, Forsberg kertoo.
Vaikka hanketta kutsutaan koulutusvienniksi, on kyse pääasiassa ulkomaalaisten opiskelijoiden tuomisesta Helsinkiin. Ulkomailla annettavaa koulutusta ei kuitenkaan suljeta pois suunnitelmista.
Forsbergin mukaan ensimmäisiä tilauskoulutettavia voidaan odottaa kampuksille vuodenvaihteen jälkeen. Alkuvaiheessa koulutettavia tulee olemaan muutamia kymmeniä.
Lisäpontta yliopiston kansainvälistymiseen
- Tavoitteena on tuoda ulkomaalaiset yliopiston arkeen ja tukea yliopiston kansainvälistymiskehitystä, vararehtori kertoo.
Forsberg lupaa, ettei tiedekuntien tarvitse pelätä uusia velvoitteita.
- Toiminnan on tarkoitus rahoittaa itse itsensä ja tuottaa voittoa.
Ulkomaille suunnattavissa paketeissa aiotaan keskittyä erityisesti täydennyskoulutukseen. Forsberg ei kuitenkaan sulje pois tutkintoon johtavien koulutuspakettien myymistä.
Tällöin kyse olisi ensimmäisestä kerrasta, jolloin Helsingin yliopiston tutkinto-oikeuden voisi ostaa.
Forsberg kuitenkin korostaa, että tutkinto-oikeuden voi saada vain osana laajempaa pakettia.
- Kyseeseen tulisivat laajat, esimerkiksi valtioiden tilaamat koulutukset joihin he itse valitsisivat osallistujat. Yliopiston tarkoitus ei jatkossakaan ole myydä yksittäisiä tutkintoja.
Teksti: Juha Merimaa
Kuva: Veikko Somerpuro
22.6.2010
www.helsinki.fi/verkkotoimitus
Kuukauden uutiset >>
Uutisarkisto >>
World Design Capital Helsinki 2012