
27.4.2012
Hoitoa ja hoivaa
Maailman koulutetuinta kansaa riivaavat terveyserot.
Lehden etusivulle »»

8.5.2012
Avointa tiedettä
Tutkimustieto halutaan kaikkien saataville - mutta kuka maksaa kulut?
Lehden etusivulle »»
"On kivaa olla joskus joku muu"
Viikin norssi muuttuu toukokuussa manhattanilaiseksi taidekouluksi, kun norssilaisten esittämä Fame-musikaali avautuu yleisölle.
Alan Parkerin vuonna 1980 ohjaamassa Fame-musiikkielokuvassa New Yorkin katujen kasvateista ja ihan taviksistakin koulitaan tanssijoita, näyttelijöitä ja muusikoita esiintymään maailman parrasvaloihin. Myös Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulusta löytyy nyt suurkaupungin sykettä – norssilaisten esittämän musikaalin ensi-ilta on perjantaina 6.5., joten valmistautuminen kevään koitokseen on täydessä vauhdissa.
– Ensi-illan alla tunnelma on odottava ja hyvä, kertoo lukion ensimmäisen vuoden opiskelija Petteri Lassila.
Petteri kehuu lukiolaisten yhteistuotannon lisänneen yhteisöllisyyden ja yhteenkuuluvuuden tunnetta. Omaan esiintymiseen hän ei enää suhtaudu suorituksena vaan nauttii vapautuneesti siitä mitä tekee.
– Ei tarvitse olla paras, väkisin ei synny mitään.
Kevätmusikaalit ovat Viikissä pitkä perinne. Jo koulun historian alkuaikoina taideaineet olivat tärkeä osa opetusta. Monet oppilaat valitsevat normaalikoulun lukion, koska siellä on mahdollisuus harrastaa musiikkia monipuolisesti.
Abiturientti Oskar Loisamo on jo musikaalien konkari, jonka mielestä esiintyminen on mukavaa, vaikka se hieman jännittääkin.
– On uskallettava ottaa riskejä ja panna itsensä likoon, muuten ei pääse mihinkään. Jokainen esitys on myös ainutkertainen ensi-illasta viimeiseen iltaan, Loisamo kertoo.
Niin ikään abiturientti Maria Suuntala on esiintynyt lukuisissa musikaaleissa opinahjossaan, ja harrastanut näyttelemistä jo alakoulusta lähtien. Tie näyttelijäksi on ollut pitkä. Marialle draama on niin rakas asia, että hän toivoo sen liittyvän tulevaan ammattiinsa tavalla tai toisella.
– On kivaa saada joskus olla joku muu kuin oikeasti on. Musikaalin teon myötä saa muuta ajateltavaa ylioppilaskirjoitusten ja pääsykokeiden paineissa, Suuntala sanoo.
Esityspäivät: pe 6.5. klo 18 (ensi-ilta), la 7.5. klo 15, ma 9.5. klo 18, ti 10.5. klo 18, pe 13.5. klo 18 ja la 14.5. klo 15. Esityksen kesto on noin 2 tuntia, liput maksavat 8€ / 13 € ovelta. Lippuja voi tilata ennakkoon myös vahtimestarilta numerosta (09) 191 57934.
Helsingin yliopiston Viikin normaalikoulu » »
Kommentoi uutista Facebookissa » »
Teksti: Mari Peltonen
Kuva: Linda Tammisto
29.4.2011
http://www.helsinki.fi/verkkotoimitus
Kuukauden uutiset >>
Uutisarkisto >>
World Design Capital Helsinki 2012