
27.4.2012
Hoitoa ja hoivaa
Maailman koulutetuinta kansaa riivaavat terveyserot.
Lehden etusivulle »»

8.5.2012
Avointa tiedettä
Tutkimustieto halutaan kaikkien saataville - mutta kuka maksaa kulut?
Lehden etusivulle »»
Heurekassa hyvät, pahat ja rumat pöpöt
Eläinlääketieteellisen tiedekunnan Elintarvikehygienian ja ympäristöterveyden osasto järjestää työtään tutuksi tekevän tapahtuman hyvät, pahat ja rumat pöpöt Heurekassa sunnuntaina 21.3.2010.
Ohjelmassa on kaikenmoista pöpöjen tunnistamisesta vuohien ihailuun.
Tiesitkö miksi salmonella on Suomessa harvinainen?
Siitä voimme kiittää professori Esko Nurmen keksintöä.
-Nurmi-menetelmässä aikuisen kukon salmonellasuoja siirretään ruuan mukanabroiler-untuvikoille. Jokaiselle untuvikolle annetaan suoja syntymänsä jälkeen, ja se estää tehokkaasti salmonellan esiintymistä.
-Torjunta- ja valvontatyötä on myös oma vaikutuksensa salmonellan alhaiseen esiintyvyyteen, kertoo yliopistonlehtori eläinlääkäri Annu Heikinheimo.
Entä mistä lapamadot tulevat?
Viisikymmentä vuotta sitten noin joka viides suomalainen kantoi vähintään yhtä lapamatoa suolistossaan.
- Pisimmillään mato saattoi olla jopa 25 metriä pitkä ja elellä isännässään 20 vuotta. Lapamato tarttui huonosti kypsennetystä tai raa'asta järvikalasta ja sitä esiintyi erityisesti sisävesien purojen, jokien ja järvien varsilla asuvilla ihmisillä.
Kun ihmisiä alettiin valistaa elintarvikehygienian merkityksestä, esiintyvyys saatiin laskemaan. Kala opastettiin pakastamaan tai kuumentamaan huolella ennen syömistä.
-Nykyisin lapamatoa voidaan pitää harvinaisena löydöksenä, Heikinheimo lohduttaa.
-Ja kun muistamme pakastaa sushi-kalatkin ennen syöntiä vähintään vuorokaudeksi alle 18 pakkasasteeseen, voimme huoletta nauttia makuelämyksestä, Heikinheimo neuvoo.
Merikalasta lapamatoa ei saa. Pakastaminen tuhoaa kuitenkin myös muut loiset.
Lapsiperheille suunnattuun tapahtumaan ovat tervetulleita kaikki eläinlääketieteestä, ruoan hygieniasta ja opiskelusta kiinnostuneet. Tapahtuma on osa elintarvikehygienian ja ympäristöterveyden osaston 50 –vuotisjuhlavuotta ja sinne on vapaa pääsy.
Heureka » »
Eläinlääketieteellisen tiedekunnan Elintarvikehygienian ja ympäristöterveyden osasto » »
Teksti: Eveliina Kotilainen
Kuva: Wikipedia
19.3.2010
www.helsinki.fi/verkkotoimitus
Kuukauden uutiset >>
Uutisarkisto >>
World Design Capital Helsinki 2012